Uroflow

UroflowUroflow je liek, ktorý sa používa na uvoľnenie svalstva močového mechúra. Patrí do skupiny spazmolytiká a jeho účinnou látkou je tolterodín.

Princíp lieku Uroflow


Tolterodín tlmí účinok zlúčeniny acetylcholínu na niektoré bunkové receptory, najmä na svalovinu močového mechúra.

Toto tlmenie znižuje frekvenciu a silu kontrakcií močového mechúra – pomáha udržať moč. Odborne tento efekt označujeme ako spazmolytický.

Využitie

Uroflow sa používa na upokojenie močového mechúra. Typickou indikáciou je urgentná inkontinencia moču vyvolaná hyperaktívnym močovým mechúrom.

Urgentná inkontinencia moču znamená opakované úniky moču, ktoré sú predchádzané pocitom silného nutkania na močenie.

Podávanie

Vyrába sa v podobe kapsúl o sile 1, 2 a 4 miligramy. Odporúčaná dávka pre dospelých pacientov sú 2 mg lieku dvakrát denne.

U pacientov s poruchou funkcie pečene alebo obličiek je odporúčaná dávka len 1 mg lieku dvakrát denne. Prínos liečby sa má po 2 až 3 mesiacoch znovu posúdiť.

Liek sa užíva s jedlom alebo bez jedla a zapije sa dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Uroflow môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie patria sucho v ústach a bolesti hlavy.

Menej často môže užívanie lieku spôsobiť zápal priedušiek, závraty, ospalosťrozmazané videnie, motanie hlavy, búšenie srdca, tráviace ťažkosti (zápcha, hnačka, plynatosť, vracanie alebo bolesti brucha), bolestivé alebo sťažené močenie, suchá kožaúnava a zvýšenie telesnej hmotnosti.

Okrem toho sa môže objaviť aj nervozitazlyhanie srdca, nepravidelný teppálenie záhyproblémy s pamäťou.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú vyrážkaopuch tváre, žihľavka a dýchacie ťažkosti.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú zníženú schopnosť vyprázdňovať močový mechúr, ťažký glaukómmyasteniu gravisulceróznu kolitídu alebo toxický megakolón.

Okrem toho nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov.

Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button