Tyverb

Tyverb je liek, ktorý sa používa v onkológii na liečbu niektorých druhov rakoviny prsníka. Patrí do skupiny cytostatiká a jeho účinnou látkou je lapatinib.
Princíp lieku Tyverb
Lapatinib je liek, ktorý patrí do biologickej terapie.
Zlúčenina blokuje tzv. tyrozínkinázy (enzýmy zúčastňujúce sa prenosu informácií v bunkách), ktoré majú súvislosť s receptorom epidermálneho rastového faktora (EGFR) a HER2 receptorom.
Blokovanie týchto tyrozínkináz narúša delenie nádorových buniek, čo môže mať za následok až smrť týchto buniek.
Využitie
Liek sa používa na liečbu niektorých druhov rakoviny prsníka. Bolo totiž zistené, že niektoré typy rakoviny prsníka (ktoré môžeme určiť vďaka histologickému vyšetrenie vzorky tumoru), exprimujú na nádorových bunkách tzv. HER2 receptory.
Tieto tumory majú síce bez liečby všeobecne horšiu prognózu, ale umožňujú nám nasadiť určité účinné lieky ako je práve Tyverb.
Liek sa predpisuje na užívanie v kombinácii s ďalším protinádorovým liekom (kapecitabín, trastuzumab, inhibítor aromatázy).
Podávanie
Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi či závažnosti ochorenia, ale aj na kombinácii užívania lieku.
Tyverb sa vyrába v podobe tabliet o sile 250 miligramu. V kombinácii s kapecitabínom je zvyčajná dávka 5 tabliet denne, s trastuzumabom 4 tablety denne a v kombinácii s inhibítorom aromatázy 6 tabliet denne. Vo všetkých prípadoch sa užíva vo forme jednorazovej dávky.
Tablety sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase aspoň jednu hodinu pred jedlom alebo aspoň jednu hodinu po jede. Tablety sa zapijú dostatočným množstvom vody.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Tyverb môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Liek má pomerne dosť nežiaducich účinkov a medzi najčastejšie patrí hnačka, ale aj kožné problémy (suchá koža, svrbenie kože, vyrážka).
Medzi ďalšie patria nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie, únava, zápcha, vredy v ústnej dutine, kašeľ, krvácanie z nosa, návaly tepla, vypadávanie vlasov, bolesti brucha, nespavosť, ale aj bolesti chrbta, končatín, kĺbov alebo hlavy.
Okrem toho môže užívanie lieku spôsobiť zvýšenie pečeňových testov, tvurbu modrín, zvýšenie krvného tlaku, nežiaduce zmeny v krvnom obraze, ale vzácnejšie aj výskyt rôznych porúch srdcového rytmu a príznakov srdcového zlyhávanie.
U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa prejavuje ako kožná vyrážka, ťažkosti s dýchaním, opuchnuté očné viečka, pery alebo jazyk, bolesť svalov alebo kĺbov a kolaps.
Použité zdroje: základné zdroje textu