Tygacil

TygacilTygacil je liek, ktorý sa používa v dermatológii na liečbu hnisavých infekcií kože. Patrí do skupiny antibiotiká a jeho účinnou látkou je tigecyklín.

Princíp lieku Tygacil


Tigecyklín narúša schopnosť bakteriálnych buniek tvoriť svoje bielkoviny (narušením funkcie ribozómov), tým blokuje ich schopnosť sa množiť a tak uľahčuje ich likvidáciu imunitným systémom.

Využitie

Tygacil sa používa najmä na liečbu komplikovaných a závažných hnisavých infekcií kože a mäkkých tkanív (tkanivo pod kožou) okrem infekcií diabetickej nohy.

Okrem toho sa môže podávať aj pacientom, ktorí majú komplikované brušné infekcie.

Nebýva liekom prvej voľby a podáva sa skôr vtedy, keď bežnejšie antibiotiká nie je možné z nejakého dôvodu použiť (bakteriálnej rezistencie, alergie, a pod.).

Podávanie

Tygacil sa vyrába ako prášok, z ktorého sa pripraví roztok na intravenózne podanie vo forme infúzie.

Odporúčaná začiatočná dávka u dospelých je 100 mg, po ktorej nasleduje dávka 50 mg každých 12 hodín.

Odporúčaná dávka u dospievajúcich vo veku 12 až 18 rokov je 50 mg podávaných každých 12 hodín. U detí vo veku 8-12 rokov je odporúčaná dávka 1,2 mg/kg podávaných každých 12 hodín do maximálnej dávky 50 mg. Liečba trvá zvyčajne 5 – 14 dní.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky lieku patria tráviace ťažkosti, a to najmä nevoľnosť, vracanie a hnačka.

Niekedy môže liek spôsobiť závraty, bolesť hlavy, zvýšenie pečeňových testovstratu chuti do jedlabolesť bruchasvrbenie kože a kožné vyrážky.

Liek môže taktiež vyvolať aj závažnejšie poruchy, a to najmä pneumóniu, nízky cukor v krvisepsu, ale aj nízke hladiny bielkovín v krvi.

Okrem toho môže častá aplikácia do žily vyvolať svrbenie, bolesť a sčervenanie v mieste vpichu, ale aj zápal žíl. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako rôzne poruchy kože (vyrážka, svrbenie, opuch).

Nemá sa podávať deťom mladším ako 8 rokov. Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button