Tixteller

TixtellerTixteller je špeciálne polosyntetické antibiotikum, ktorého účinná látka je zlúčenina rifaximín.


Princíp lieku Tixteller

Rifaximín má pomerne zložitý mechanizmus účinku, zjednodušene povedané v bakteriálnych bunkách narúša správnu funkciu nukleových kyselín a vznik bakteriálnych bielkovín, čím baktériám ubližuje. Veľmi dôležitou vlastnosťou rifaximínu je to, že sa prakticky nevstrebáva z tráviaceho traktu.

Využitie

Tento liek sa väčšinou predpisuje pri infekčných hnačkách k likvidácii zlých baktérií, ktoré napadli črevnú sliznicu. Úplne špeciálnou indikáciou na podanie preparátu je pečeňová encefalopatia. To je porucha mozgových funkcií, ktorá je spôsobená toxickými splodinami u chorých s chorou pečeňou.

Zlyhávajúca pečeň nie je schopná toxické splodiny z organizmu odstraňovať a tak dochádza k poškodzovaniu mozgu. Vzhľadom k tomu, že mnoho takých toxických zlúčenín je vyrábaná baktériami črevnej mikroflóry, podávanie lieku vedie k ich vyhubeniu.

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára, bežná dávka pre dospelých sú 2 tablety o sile 550 miligramov denne. Ako vedľajšie účinky sa pozorovali závraty a ospanlivosť, ale rifaximín má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Pacient by nemal užívať dvojnásobnú dávku, aby nahradil vynechanú dávku.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Preparát najčastejšie spôsobuje tráviace ťažkosti ako je nevoľnosť, plynatosť a nechutenstvo.

Medzi časté nežiaduce účinky lieku Tixteller patrí napr. hnačka (antibiotiká spôsobujú hnačku pomerne často), pseudomembranózna kolitída (toto vážne ochorenie je závažnou formou predchádzajúceho problému), rezistencia na antibiotiká (nezodpovedné predpisovania antibiotík a ich nadmerné užívanie vedie k vzniku odolnosti baktérií voči antibiotikám), poškodenie rastových chrupaviek, alergie (ťažšie formy alergickej reakcie vrátane anafylaktického šoku), aplastická anémia (útlm krvotvorby), poškodenie obličiek.

Bio a Raw potraviny

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Aj napriek vyššie uvedeným nedostatkom sú antibiotiká výborné lieky. Vzhľadom na ich nezastupiteľnosť v liečbe infekcií je však dôležité si rizika ich užívania uvedomiť a snažiť sa ich obmedziť. Rozvážne predpisovaní antibiotík, voľba najlepšieho typu pre konkrétneho pacienta a rozumné dávkovanie je zrejme najúčinnejším opatrením na obmedzenie ako nežiaducich účinkov, tak narastajúcej odolnosti baktérií voči antibiotikám.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.