Tixteller

TixtellerTixteller je špeciálne polosyntetické antibiotikum, ktorého účinná látka je zlúčenina rifaximín.

Princíp lieku Tixteller


Rifaximín má pomerne zložitý mechanizmus účinku, zjednodušene povedané v bakteriálnych bunkách narúša správnu funkciu nukleových kyselín a vznik bakteriálnych bielkovín, čím baktériám ubližuje.

Veľmi dôležitou vlastnosťou rifaximínu je to, že sa prakticky nevstrebáva z tráviaceho traktu.

Využitie

Tento liek sa väčšinou predpisuje pri infekčných hnačkách k likvidácii zlých baktérií, ktoré napadli črevnú sliznicu.

Úplne špeciálnou indikáciou na podanie preparátu je pečeňová encefalopatia. To je porucha mozgových funkcií, ktorá je spôsobená toxickými splodinami u chorých s chorou pečeňou.

Zlyhávajúca pečeň nie je schopná toxické splodiny z organizmu odstraňovať a tak dochádza k poškodzovaniu mozgu.

Vzhľadom k tomu, že mnoho takých toxických zlúčenín je vyrábaná baktériami črevnej mikroflóry, podávanie lieku vedie k ich vyhubeniu.

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára, bežná dávka pre dospelých sú 2 tablety o sile 550 miligramov denne.

Ako vedľajšie účinky sa pozorovali závraty a ospanlivosť, ale rifaximín má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Pacient by nemal užívať dvojnásobnú dávku, aby nahradil vynechanú dávku.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Preparát najčastejšie spôsobuje tráviace ťažkosti ako je nevoľnosť, plynatosť a nechutenstvo.

Medzi časté nežiaduce účinky lieku Tixteller patrí napr. hnačka (antibiotiká spôsobujú hnačku pomerne často), pseudomembranózna kolitída (toto vážne ochorenie je závažnou formou predchádzajúceho problému), rezistencia na antibiotiká (nezodpovedné predpisovania antibiotík a ich nadmerné užívanie vedie k vzniku odolnosti baktérií voči antibiotikám), poškodenie rastových chrupaviek, alergie (ťažšie formy alergickej reakcie vrátane anafylaktického šoku), aplastická anémia (útlm krvotvorby), poškodenie obličiek.

Aj napriek vyššie uvedeným nedostatkom sú antibiotiká výborné lieky.

Vzhľadom na ich nezastupiteľnosť v liečbe infekcií je však dôležité si rizika ich užívania uvedomiť a snažiť sa ich obmedziť.

Rozvážne predpisovaní antibiotík, voľba najlepšieho typu pre konkrétneho pacienta a rozumné dávkovanie je zrejme najúčinnejším opatrením na obmedzenie ako nežiaducich účinkov, tak narastajúcej odolnosti baktérií voči antibiotikám.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button