Tecfidera

TecfideraTecfidera patrí medzi lieky využívané v neurológii. Radíme ho do skupiny vária a jeho účinnou zložkou je zlúčenina dimetylfumarát.

Princíp lieku Tecfidera


Dimetylfumarát je zlúčenina odvodená od kyseliny fumarovej.

Pôsobí imunomodulačne (jej presný mechanizmus nie je celkom jasný) a pomáha tlmiť demyelinizáciu nervových vlákien súvisiacu s procesom roztrúsenej sklerózy (skleróza multiplex).

Využitie

Tecfidera sa podáva pacientom s niektorými formami roztrúsenej sklerózy.

Tento typ sklerózy je dlhodobý stav ovplyvňujúci centrálnu nervovú sústavu, vrátane mozgu a miechy. Je charakterizovaná opakovanými záchvatmi (recidívy) symptómov nervového systému.

Symptómy sú od pacienta k pacientovi rôzne, ale k typickým radíme poruchy chôdze, pocit straty rovnováhy, ale aj poruchy videnia.

Po skončení recidívy môžu tieto príznaky úplne vymiznúť, ale niektoré ťažkosti môžu u pacienta pretrvávať.

Podávanie

Tecfidera sa vyrába ako kapsule o sile 120 a 240 miligramov. Bežná počiatočná dávka pre dospelého človeka je 120 miligramov podávaných 2x denne.

Po určitej dobe sa dávka zvyšuje na pravidelných 240 miligramov 2x denne.

Liek je viazaný na lekársky predpis. Podávanie lieku bez odporúčania lekára je zakázané. Liečba Tecfiderom môžu podstúpiť aj ženy počas tehotenstva alebo dojčenia len v prípade, že to lekár pacientky potvrdí.

Kapsulu sa má prehltnúť celá a zapiť dostatočným množstvom vody.

Kapsulu sa nesmie drvtiť, rozpúšťať, cmúľať a ani nežuť, pretože to môže zvýšiť niektoré nežiaduce účinky.

Nevýhody

Tak ako všetky liek, aj Tecfidera môže spôsobiť nežiaduce účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek môže spôsobiť viacero vedľajších účinkov, ktoré nie sú závažného charakteru a pacient sa nemusí obávať o svoje zdravie.

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patria tráviace problémy ako sú hnačka, vracanie, bolesť žalúdka, žalúdočné kŕče, porucha trávenia (dyspepsia) alebo zápal žalúdočného epitelu (gastritída).

Ďalšími častými vedľajšími účinkami sú poruchy kože (svrbenie kože, vyrážka, začervenanie), horúčka alebo pocit pálenia.

U citlivejších pacientov môže liek spôsobiť závažné nežiaduce účinky – alergické reakcie, ktoré sa prejavujú opuchom tváre, začervenanie tváredýchavičnosť.

Liek nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú mladší ako 18 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button