Targocid

Targocid

Targocid je liek, ktorý patrí do skupiny antibiotík známych ako glykopeptidy. Jeho účinnou látkou je rovnomenná zlúčenina teikoplanín.


Princíp lieku Targocid

Teikoplanín sa indikuje na liečbu potenciálne závažných infekcií spôsobených citlivými grampozitívnymi baktériami, vrátane baktérií rezistentných na iné antibiotiká (ako penicilín a cefalosporíny): endokarditídy, septikémie, infekcií kostí a kĺbov, respiračných infekcií, infekcií kože a mäkkých tkanív, infekcií močových ciest a peritonitídy spojenej s chronickou ambulantnou peritoneálnou dialýzou (CAPD). Teikoplanín sa indikuje aj na liečbu závažných stafylokokových infekcií u pacientov, ktorí nemôžu dostávať penicilíny alebo cefalosporíny, alebo na ne nereagujú.

Využitie

Liek sa nepodáva bežne a je určený skôr pre situácie, kedy ide o ťažšie infekcie baktériami citlivými na bežnejšie antibiotiká (ideálne u MRSA infekcií). Môže sa využiť v liečbe infekčnej endokarditídy, zápalov kostí a špeciálne pri črevnej infekcii známej ako pseudomembranózna kolitída. Spektrom účinku je Targocid značne podobný antibiotiku Vancomycin.

Podávanie

Záleží na ošetrujúcom lekárovi. Tento liek je určený hospitalizovaným pacientom a existuje iba vo forme prášku na prípravu injekčného roztoku. Rekonštituovaná injekcia Targocidu sa má podať priamo buď intravenózne alebo intramuskulárne. Intravenóznu injekciu možno podať buď ako bolusovú alebo vo forme 30 minútovej infúzie.

Obvykle sa podáva jedenkrát denne, ale pri ťažkej infekcii sa má podať v prvom dni aj druhá injekcia, aby sa rýchlejšie dosiahli požadované sérové koncentrácie. U dospelých sa bežne podáva v dávke 200-400 miligramov.

Nevýhody

Niekedy môže spôsobiť alergiu a pri vnútrožilovom podaní sa častejšie objavujú miestne zápaly žíl. Liek môže (našťastie relatívne zriedkavo) vyvolať zhoršenie sluchu a zhoršenie funkcie obličiek s ich akútnym zlyhaním.

Menej časté vedľajšie účinky môžu byť – náhla život ohrozujúca alergická reakcia – príznaky môžu zahŕňať: ťažkosti s dýchaním alebo pískanie, opuchnutie, vyrážky, svrbenie, horúčku, triašku. Medzi nežiadúce účinky patrí začervenanie na hornej časti tela a neznáme (častosť výskytu sa nedá odhadnúť z dostupných údajov) pľuzgiere na koži, ústach, očiach alebo genitáliách – tieto príznaky môžu byť začiatkom stavu, ktorý sa nazýva „epidermálna nekrolýza“ alebo „Stevensonov-Johnsonov syndróm“.

Bio a Raw potraviny

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Ak spozorujete ktorýkoľvek z vyššie uvedených vedľajších účinkov, ihneď to povedzte svojmu lekárovi alebo zdravotnej sestre.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.