Tardyferon

TardyferonTardyferon je pomerne často predpisovaný liek zo skupiny preparátov železa a jeho účinnou zložkou je dvojmocné železo vo forme síranu železnatého.

Princíp lieku Tardyferon


Železo sa vstrebáva po prehltnutí tabletky v tráviacom trakte v tenkom čreve, k správnemu vstrebaniu je nutná dostatočná kyslosť žalúdka.

Využitie

Tardyferon sa používa na liečbu málokrvnosti z nedostatku železa (najčastejší typ všetkých málokrvností).

Môže sa tiež používať na prevenciu a úpravu skrytej bezpríznakovej formy nedostatku železa v organizme, ktorá sa prejavuje zníženými hladinami železa v krvi a v tkanivách, čím je možné predísť málokrvnosti jej včasnou liečbou.

Pokrýva aj zvýšenú potrebu železa najmä u žien v plodnom veku, počas tehotenstva a v období dojčenia a u detí počas dospievania vo fáze rýchleho rastu.

Existuje aj podtyp lieku zvaný Tardyferon Fol a ten obsahuje okrem železa aj kyselinu listovú. Môže sa preto využiť, keď človeku chýba vitamín B9.

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi. Tabletu je vhodné prehĺtať nalačno a cca 1 hodinu pred väčším jedlom. Tabletu prehltnite celú a zapite vodou. Tabletu necmúľajte, nežujte ani nedržte v ústach.

Tablety sa majú užívať pred jedlom alebo počas jedla v závislosti od znášanlivosti žalúdkom a črevami. Nemá sa zapíjať čajom, kávou, červeným vínom a mliekom, pretože znižujú vstrebávanie železa. 

Dospelí s ľahkou formou chudokrvnosti a so skrytou bezpríznakovou formou nedostatku železa užívajú jednu tabletu denne ráno, pokiaľ nie je predpísané inak.

Dospelí so závažnou chudokrvnosťou z nedostatku železa užívajú jednu tabletu ráno a jednu tabletu večer, pokiaľ nie je predpísané inak.

Nevýhody

Tardyferon môže spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti vrátane nechutenstva a plnosti. Nevstrebané železo obvykle sfarbuje stolicu do zelenočierna až čierna a musí sa vysadiť 1-2 týždne pred plánovanou kolonoskopiou, inak by pri nej nebolo čierno zafarbené črevo prehľadné.

Možné iné vedľajšie účinky, ktoré sú zoradené do skupín podľa klesajúcej častosti výskytu: časté (môžu postihovať 1 až 10 zo 100 osôb) zápcha, hnačka, nafúknutie brucha, bolesť brucha.

Menej časté (môžu postihovať 1 až 10 z 1 000 osôb) opuch hrdla (opuch hrtana), pálenie záhy (porucha trávenia), vracanie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button