Tagrisso

TagrissoTagrisso je menej bežne užívaný liek, ktorý sa využíva v terapii niektorých pľúcnych nádorov. Účinnou látkou je zlúčenina osimertinib (presnejšie osimertinib-mesilát).

Princíp lieku Tagrisso


Zlúčenina osimertinib blokuje receptory epidermálneho rastového faktora, ktorého mutácia býva prítomná pri niektorých pľúcnych nádoroch.

Využitie

Tento liek je indikovaný u niektorých typov pokročilej rakoviny pľúc.

Presnejšie povedané ide o tzv. nemalobunkové formy tohto nádoru s potvrdenými mutáciami receptora epidermálneho rastového faktora.

Podávanie

Preparát patrí do rúk lekárov, ktorí majú skúsenosti s terapiou nádorových chorôb. Užívanie lieku bez vedomia lekára je pochopiteľne prísne zakázané.

Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 40 a 80 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je 1 tableta o sile 80 mg denne.

Ak zabudnete užiť dávku, užite ju hneď ako si spomeniete. Ak je však menej ako 12 hodín do vašej nasledujúcej dávky, zabudnutú dávku preskočte. Nasledujúcu dávku užite vo zvyčajnom čase.

Tento liek sa nesmie podávať deťom alebo dospievajúcim vo veku do 18 rokov.

Prípravok Tagrisso nemá žiaden vplyv alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Nevýhody

Liek môže spôsobiť celý rad vedľajších účinkov, niektoré z nich môžu byť vážne a vynútiť si zníženie dávky lieku, alebo jeho úplné vysadenie.

Pacient by mal okamžite kontaktovať svojho lekára, ak spozoruje nasledujúce závažné vedľajšie účinky: Náhle ťažkosti s dýchaním spolu s kašľom alebo horúčkou – toto môže byť prejav zápalu pľúc (stav nazývaný „intersticiálna choroba pľúc“) a v niektorých prípadoch môže končiť smrťou. Hnačka – toto môže nastať počas liečby.

Ak hnačka neprechádza, alebo sa stáva závažnejšou, povedzte to svojmu lekárovi.

Taktiež medzi nežiaduce účinky patria problémy s kožou a nechtami – prejavy môžu zahŕňať svrbenie, suchú kožu, vyrážku sčervenenie okolo nechtov.

Výskyt je pravdepodobnejší na miestach vystavených slnečnému žiareniu. Pomôcť môže pravidelné nanášanie hydratačných prípravkov na kožu a nechty.

Ak sa pacientove problémy s kožou alebo nechtami zhoršujú, mal by kontaktovať svojho lekára.

Ďalším nežiadúcim účinkom môže byť stomatitída (zápal sliznice úst), nezvyčajné zníženie počtu určitých typov bielych krviniek (leukocytov alebo neutrofilov) v krvi. Zníženie počtu krvných doštičiek v krvi.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button