Suxamethonium Chlorid VUAB

Suxamethonium Chlorid VUAB je liek, ktorý sa používa v anestéziológii na celkovú anestéziu. Patrí do skupiny myorelaxanciá a jeho účinnou zložkou je suxametónium.
Princíp lieku Suxamethonium Chlorid VUAB
Suxametónium je tzv. svalové relaxancium, pretože blokuje nervosvalový prenos (účinkuje na nikotínové receptory na nervosvalovej platničke) a vďaka tomu výrazne znižuje napätie kostrových svalov, čo označujeme ako myorelaxačný účinok.
Látka má veľmi rýchly nástup a veľmi krátkodobý účinok (cca 5 minút).
Využitie
Suxamethonium Chlorid VUAB možno využiť na navodenie svalovej relaxácie v rámci celkovej anestézie (uspanie) pred operačným zákrokom.
Vďaka zníženému odporu svalov sa používa na uľahčenie endotracheálnej intubácie (zavedenie trubičky do priedušnice) u pacientov, ktorí potrebujú podporu dýchania.
Jeho využitie nájdeme aj pri znížení silných svalových sťahov.
Podávanie
Suxamethonium Chlorid VUAB sa vyrába ako prášok slúžiaci na vytvorenie vodného roztoku, ktorý je určený na intravenózne podanie (do žily).
Dávka je prísne individuálna a liek smie používať iba skúsený lekár, zvyčajne ide o anestéziológa.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Suxamethonium Chlorid VUAB môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Medzi najčastejšie nežiaduce účinky lieku patria kŕče, bolesť brucha, nevoľnosť, nadmerné slinenie a pooperačná bolesť svalov.
Okrem toho liek môže vyvolať u pacienta vysokú hladinu draslíka v krvi, spomalenie alebo zrýchlenie srdcového rytmu, vysoký alebo nízky krvný tlak, ale aj zvýšenie tlaku v oku (glaukóm), ktorý môže spôsobiť bolesť hlavy alebo rozmazané videnie. Vzácnou, ale veľmi závažnou komplikáciou je tzv. malígna hypertermia.
Taktiež treba dodať, že liek môže poškodiť svaly, a tým vyvolať bolesť alebo precitlivenosť, stuhnutie a slabosť svalov.
Vtedy sa moč zafarbuje na tmavú, červenú alebo hnedú farbu. S tým súvisí aj bielkovina v moči, ktoré je uvoľnená práve z porušených svalov.
U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik zriedkavej alergickej reakcie, ktorá sa prejavuje ako opuch, vyrážka, žihľavka, ale aj kolaps.
Liek nie je určený pre všetkých pacientov, najmä tých, ktorí trpia nejakou chorobou.
O týchto kontraindikáciach povie viac lekár a je ich pomerne dosť.
Použité zdroje: základné zdroje textu