Sefotak

SefotakSefotak patrí medzi antibiotiká, ktoré možno zaradiť do skupiny cefalosporínov 3. generácie. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina cefotaxím. Liek je prášok pre injekčný roztok.

Princíp lieku Sefotak


Cefotaxim narúša schopnosť bakteriálnych buniek vytvárať bunkovú stenu, ktorá ich chráni pred okolím a tým ich priamo zabíja.

Využitie

Preparát Sefotak sa bežne nepoužíva, predpisujeme ho však u ťažkých infekcií u hospitalizovaných pacientov. Liek je širokospektrálne antibiotikum z tretej generácie cefalosporínov, ktoré je účinné proti rade
gramnegatívnych aj grampozitívnych mikroorganizmov. Využitý môže byť u vnútrobrušných infekcií vrátane gynekologických zápalov, u nebezpečných bakteriálnych zápalov mozgových blán a pri infekciách kostí.

Tiež môže byť podávaný u otráv krvi, ktoré majú pôvod v močových infekciách vrátane zápalov obličiek, alebo v zápaloch pľúc.

Podávanie

Záleží na rozhodnutí ošetrujúceho lekára, bez ktorého vedomia nesmie byť liek aplikovaný. Sefotak existuje iba vo forme prášku vo fľaštičke (o sile 1000 mg) na prípravu vodného roztoku, ktorý sa podáva v podobe pomalej injekcie alebo intravenóznej infúzie.

Intramuskulárne dávky vyššie ako 1 g sa majú podávať rozdelené na niekoľko čiastkových dávok a riediť sterilnou vodou na injekcie s obsahom 1% lidokaínu. Sefotak v kombinácii s anestetikom sa nesmie podať intravenózne.

Celková denná dávka pre dospelého človeka je 1 gram 2x denne po 12 hodinách. U ťažkých infekcií môže byť dávka ďalej navýšená až na 3-6 gramov denne. Každá injekčná fľaštička obsahuje cefotaximum natricum 1,048 g, čo zodpovedá cefotaximum 1g.

Liek obsahuje 48,2 mg (2,1 mmol) sodíka v jednej injekčnej fľaštičke. Prášok je biely až slabo žltý. Rekonštituovaný roztok je číry, prakticky bez častíc.

Nevýhody

Tento preparát  je väčšinou dobre znášaný, niekedy sa objavia tráviace ťažkosti alebo menej závažné alergické reakcie.

Mali by sme byť napokon opatrní s podávaním cefalosporínových antibiotík pacientom alergických na penicilín – sú tu totiž časté skrížené alergie.

Vysoké dávky betalaktámových antibiotík, do ktorých patrí aj cefotaxím, môže najmä u pacientov s poruchou funkcie obličiek viesť k encefalopatii (napr. porucha vedomia, abnormálne pohyby a kŕče).

Pacientov treba poučiť, aby pred pokračujúcou liečbou kontaktovali svojho lekára, ak sa takéto reakcie vyskytnú.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button