Rutimax

RutimaxRutimax je doplnok výživy, ktorý sa používa na predchádzanie a terapiu cievnych ochorení. Obsahuje dve účinné látky, rutozid (rutín) a kyselinu L-askorbovú (čo je chemický názov pre vitamín C).

Princíp doplnku Rutimax

Rutozid a vitamín C majú pozitívny účinok na drobné krvné cievy. Pomáhajú spevňovať ich stenu, zvyšujú ich pružnosť a bránia ich praskaniu.

Okrem toho možno očakávať pozitívny účinok týchto zlúčenín na ostatné zložky spojivového tkaniva (väzy, chrupavky, šľachy).

Vitamín C patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode. Prispieva k správnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii krvných ciev, ďasien, pokožky, zubov, chrupaviek a kostí.

Napomáha k ochrane buniek pred oxidačným stresom, k správnemu fungovaniu imunitného systému, k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie a k zníženiu vyčerpania a únavy. Vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa.

Rutín patrí medzi flavonoidy a nazýva sa aj ako vitamín P, ktorý posilňuje steny ciev, podporuje liečbu kŕčových žíl, hemoroidov a znižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi.

Okrem toho pôsobí antioxidačne – chráni bunky pred voľnými radikálmi a pred poškodením, vrátane nádorového zvrhnutie, pomáha pri ateroskleróze a pomáha pri krvácaní z nosa ďasien.

Využitie

Rutimax užívajú ľudia trpiaci praskaním drobných ciev (problémy s odbermi krvi kvôli praskaniu ciev, tvorba kožných petechií, časté krvácanie z nosa, a pod.), u ktorých je jedným z pravdepodobných príčin ľahký nedostatok vitamínu C.

Liek možno užívať aj pri žilovej nedostatočnosti a hemoroidoch.

Podávanie

Rutimax sa vyrába v podobe tabliet a bežná dávka pre dospelých sú 1 až 2 tablety denne. Tableta sa zapije dostatočným množstvom tekutiny.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj výživový doplnok môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Napriek tomu Rutimax nemá žiadne výrazné nežiaduce účinky. Pri jeho použití sa teoreticky môže vyskytnúť alergická reakcia a niektoré tráviace ťažkosti, ale to platí prakticky pre každý liek.

Okrem toho bola pri užívaní preparátov obsahujúcich rutín a vitamín C popisovaná zvýšená tvorba močových kameňov, a preto by mali byť s užívaním opatrní tí ľudia, ktorí s kameňmi už ťažkosti mali.

Nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button