Risendros

RisendrosRisendros je liek predpisovaný pri ochoreniach kostí, ktorý patrí medzi bisfosfonáty. Jeho účinná látka je metabolit nátriumrizedronát.


Princíp lieku Risendros

Rizedronát pôsobí v kostiach, kde tlmí aktivitu tzv. osteoklastov, čo sú bunky odbúravajúce kostnú hmotu. Okrem toho alendronát zlepšuje mineralizáciu kostí. Vitamín D zlepšuje vstrebávanie vápnika v čreve a tiež je dôležitý pre mineralizáciu kostí.

Použitie

Risendros sa najčastejšie používa pri stavoch spojených s rednutím kostí. Zrejme najčastejšou indikáciou je osteoporóza u žien po menopauze.

Podávanie

Risendros sa vyrába v tabletkách o sile 35 miligramov. Liek je treba obmedziť podľa odporúčania predpisujúceho lekára, bežná dávka je u dospelého človeka jedna tableta týždenne podávaná v rovnaký deň. Tabletu je vhodné užívať najmenej 30 minút pred prvým jedlom, nápojom (okrem čistej vody) alebo iným liekom vo vybraný deň.

Tabletu sa užíva vo vzpriamenej polohe ( pacient môže sedieť alebo stáť), aby sa vyhol páleniu záhy. Tableta sa zapíja aspoň jedným pohárom (120 ml) čistej vody. Prehĺta sa v vcelku. Necmúľa ani nežuje. Po užití tablety je vhodné si aspoň na 30 minút neľahnúť.

Tento liek sa nesmie podávať dojčiacim ženám. Nie je známe, že by Risendros mal vplyv na schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Risendros môže spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti (nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie) a niekedy sa po užití objaví zvýšená teplota s bolesťami svalov, kostí a kĺbov. U niektorých dlhodobejších používateľov sa objavili očné zápaly a vzácne aj alergické reakcie.

Relatívne zriedkavo sa pri užívaní bisfosfonátov môžu objaviť ložiskovej kostnej nekrózy (odumretie časti kostí). V niektorých prípadoch môžu bisfosfonáty zaúčinkovať príliš silno a spôsobiť pokles vápnika v krvi so vznikom kŕčov a rôznych porúch rytmu.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Medzi ďalšie vedľajšie účinky patria napr. bolesti hlavy, zápcha, bolesti žalúdka, žalúdočné kŕče alebo nepohoda, hnačkazápal farebnej časti oka (dúhovky) (červené bolestivé oči a možné zmeny videnia), zápal žalúdka a dvanástnika, zápal alebo ťažkosti a bolesť pri prehĺtaní (vred pažeráka, dysfágia).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.