Relistor

RelistorRelistor je liek, ktorý sa používa na liečbu zápchy spôsobenej liekmi na strednú až silnú bolesť nazývanými opiáty (napríklad morfín, kodeín). Jeho účinnou látkou je metylnaltrexon bromid.

Princíp lieku Relistor


Metylnaltrexon bromid blokuje opiátové receptory mimo centrálny nervový systém, najmä v čreve.

Vďaka tomu neblokuje účinok opiátov v liečbe bolesti, ale môže úspešne vyrušiť niektoré ich nežiaduce účinky na tráviacu sústavu.

Využitie

Relistor sa zvyčajne podáva ľuďom, ktorí pri užívaní opiátov trpia úpornou zápchou, a u ktorých bežné lieky proti zápche neúčinkujú.

Zápcha je jedným z najčastejších príznakov vychádzajúcich z tráviaceho traktu. Zvyčajne skôr znepríjemňuje život (ako v tomto prípade), ale môže aj zabíjať, a to vtedy, keď je dôsledkom inej choroby. Preto je dôležité zápchu liečiť.

Podávanie

Relistor sa vyrába ako roztok, ktorý sa podáva injekčne pod kožu a to buď do ramena, brucha, alebo stehna. Presnú dávku by mal určiť skúsený lekár, bez ktorého odporúčania by sa liek nemal podávať.

Zvyčajná dávka pre dospelých pacientov s hmotnosťou 38 až 61 kg je 0,4 ml roztoku, čo zodpovedá 8 mg metylnaltrexonu bromidu.

Zvyčajná dávka pre dospelých pacientov s hmotnosťou 62 až 114 kg je 0,6 ml roztoku, čo zodpovedá 12 mg metylnaltrexonu bromidu. Dávka sa podáva každých 48 hodín (každé dva dni).

Počas niekoľkých minút až hodín po injekcii môže mať pacient črevné pohyby, a preto sa odporúča mať nablízku toaletu.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Užívanie lieku môže najčastejšie spôsobiť nežiaduce účinky v podobe tráviacich ťažkostí vrátane hnačiek, bolesti brucha, nevoľnosti a plynatosti.

Keďže sa liek podáva injekčne, môže spôsobiť reakcie v mieste vpichu (napr. pichanie, pálenie, bolesť, začervenanie alebo edém). Menej často môže užívanie lieku vyvolať závraty, návaly tepla alebo trasenie končatín.

Liek nie je určený pre pacientov, ktorí sú mladší ako 18 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button