Platidiam

PlatidiamPlatidiam je liek patriaci do skupiny cytostatík, ktoré sa používajú v onkológii na liečbu nádorových ochorení. Účinnou látkou lieku je zlúčenina cisplatina.

Platidiam a jeho princíp


Cisplatina je látka odvodená od platiny, viaže sa na DNA buniek, narúša jej štruktúru (vytvára pevné väzby medzi reťazcami DNA), tým zasahuje do bunkového delenia a spôsobuje odumieranie buniek. Viac postihnuté sú rýchlo sa množiace nádorové bunky.

Využitie

Platidiam sa podáva pacientom s niektorými zhubnými nádormi, ako sú napríklad určité formy rakoviny vaječníkov, rakoviny pľúc, rakoviny semenníkov, rakoviny maternice, rakoviny krčka maternice, sarkómov a rakoviny močového mechúra.

Liek sa často podáva v kombinácii s ďalšími prípravkami v rámci chemoterapeutických režimov.

Podávanie

Platidiam je podávaný vnútrožilovo, jednorázovo alebo formou pomalej kvapôčkovej infúzie, ale osvedčil sa tiež v intraperitoneálnom podaní u karcinómu vaječníkov. Intrapleurálne sa podáva na mezoteliom pleury, intravezikálne pri karcinóme močového mechúra.

Injekcia obsahujú zhodný roztok (bezfarebný až slabo žltý): 0,5 mg liečiva v 1 ml, ktorý možno vzájomne ľubovoľne miešať za účelom dosiahnutia celkovej potrebnej dávky.

Celková podaná dávka cisplatiny závisí od typu nádoru, na použitom dávkovaní a na zdravotnom stave pacienta.

Nevýhody

Liek môže mať veľa nežiaducich účinkov, z ktorých asi najčastejší je narušenie tvorby krvných buniek v kostnej dreni.

Dôsledkom je častá chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek.

Z ďalších nežiaducich účinkov sa môžu vyskytovať tráviace ťažkosti, poškodenie nervov (príznaky polyneuropatia), poruchy sluchu, zvýšená teplota, bolesti svalov a alergické reakcie. Obávanou komplikáciou je poškodenie obličiek s rozvojom akútneho zlyhania obličiek.

Platidiam spôsobuje závažnú kumulatívnu nefrotoxicitu. Výdaj moču 100 ml / hod a viac minimalizuje nefrotoxicitu cisplatiny.

To možno dosiahnuť predchádzajúcou hydratáciou 2 litrami vhodným intravenóznym roztokom a obdobnou hydratáciou po podaní cisplatiny (odporúča sa 2500 ml / m2 / 24 hod). Pokiaľ je intenzívna hydratácia nedostatočná pre udržanie dostatočného výdaja moču, možno podať osmotické diuretikum (napr. Manitol).

Po podaní cisplatiny boli hlásené aj závažné prípady neuropatie. Tieto neuropatie môžu byť ireverzibilné a môžu sa prejaviť parestéziou, areflexiou a stratou propriorecepcie a pocitom vibrácií.

Boli hlásené aj straty motorických funkcií. Pri užívaní preparátu sa v pravidelných intervaloch musí robiť neurologické vyšetrenie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button