Penester

PenesterPenester je liek, ktorý sa používa v urológii na liečbu zväčšenej prostaty u mužov. Patrí do skupiny vária a jeho účinnou látkou je finasterid.

Princíp lieku Penester


Finasterid pôsobí na metabolizmus mužského pohlavného hormónu – testosterónu, ktorý je za rast prostaty zodpovedný. Keďže liek je tzv. inhibítor 5-alfa-reduktázy, tým blokuje preparát funkciu enzýmu 5-alfa-reduktázu, ktorá premieňa testosterón na účinnejší hormón dihydrotestosterón. Ovplyvnenie metabolizmu testosterónu spôsobí zmenšenie prostaty.

Využitie

Penester sa využíva na liečbu zväčšenej prostaty u mužov. Hlavným cieľom je zmenšiť objem tkaniva prostaty, tým zlepšiť kvalitu močenie a zabrániť poruche odtoku moču.

Prostata sa nachádza pod močovým mechúrom (ale iba u mužov) a produkuje sekrét, ktorý je súčasťou semennej tekutiny. Zväčšená prostata tlačí na močovú trubicu, z ktorej odchádza moč z tela. To môže viesť k problémom ako sú časté močenie a to najmä v noci alebo prerušované močenie. U niektorých mužov môže zvýšená prostata spôsobovať vážne problémy ako sú infekcie močových ciest.

Podávanie

Liek sa má používať len podľa odporúčania lekára, v tomto prípade urológa. Preparát sa vyrába vo forme 5 miligramových tabliet a bežná dávka dospelého človeka je jedna tableta denne. Tableta sa užíva vcelku a zapije sa dostatočným množstvom vody.

Lekár môže doporučiť Penester spolu s iným liekom (s obsahom doxazosínu), ktorý pomáha kontrolovať zväčšenú prostatu.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Penester môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria sexuálne poruchy ako je neschopnosť dosiahnuť erekciu – impotencia, znížená túžba mať sex – znížené libido alebo poruchy ejakulácie (predčasná, spätná,…). Niekedy liek spôsobuje citlivosť alebo zväčšenie prsníkov, v zriedkavejších prípadov aj gynekomastiu. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa môže prejaviť vyrážkou alebo svrbením.

Vedľajšie účinky môžu vymiznúť v priebehu užívania Penesteru. Ak nie, zvyčajne vymiznú po ukončení liečby.

Penester nesmú užívať pacienti mladší ako 18 rokov a ženy.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button