Pendepon

Pendepon je liek, ktorý sa používa na liečbu určitého typu bakteriálnych infekcií. patrí do skupiny antibiotiká a jeho účinnou zložkou sú soli benzylpenicilínu – benzatín-benzylpenicilín a prokaín-benzylpenicilín.
Obsah článku:
Princíp lieku Pendepon
Benzatín-benzylpenicilín a prokaín-benzylpenicilín sa po aplikácii do svalu veľmi pomaly vstrebávajú a to zaisťuje dlhodobý protibakteriálny účinok lieku. Soli benzylpenicilínu sú najefektívnejšie proti baktériam zo skupiny streptokoky.
Streptokok preniká do tela dýchacími cestami, ktoré osídľuje a prechádza do krvi, ktorá ho roznesie do ďalších častí tela.
Môže teda spôsobiť zápaly chlopní, kĺbov a vážne zápaly mozgových blán. Z nosohltana preniká aj do nosových dutín či stredného ucha.
Využitie
Pendepon sa podáva ľuďom, ktorí trpia opakovanými infekciami spôsobenými baktériami zo skupiny streptokoky.
Tieto baktérie spôsobujú ochorenia ako sú angína, šarlach, erysipelas, zápal pľúc, zápal stredného ucha, zápaly mozgových blán a zápal vedľajších nosových dutín.
Vďaka tomu funguje liek aj ako prevencia vzniku reumatickej horúčky.
Podávanie
Pendepon sa vyrába v podobe prášku, ktorý sa rozpustí vo vode a výsledná suspenzia sa vpichne hlboko do svalu (zvyčajne do zadku).
Presná dávka a frekvencia podávania závisí na rozhodnutí lekára, bez ktorého odporúčania nesmie byť liek aplikovaný. Viac o presnom užívaní lieku povie ošetrujúci lekár.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Pendepon môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Liek môže spôsobiť rad nežiaducich účinkov, pričom zrejme medzi najzávažnejšie patria alergické reakcie. Najťažšou je anafylaktický šok, ktorý sa prejaví 1 – 2 minúty po podaní (niekedy aj do pol hodiny i neskôr) ako kolaps až kardiorespiračné zlyhanie.
Ďalšími alergickými prejavmi sú žihľavka, horúčka, bolesti kĺbov, angioneurotický edém, Lyellov syndróm alebo Stevensov – Johnsonov syndróm.
Pomerne často Penderon spôsobuje rôzne tráviace problémy ako sú nevoľnosť – vracanie, ale najmä hnačky, ktoré spôsobujú dehydratáciu organizmu, a preto je nutné počas liečby prijímať väčšie množstvo tekutín.
Pri intramuskulárnej aplikácii sa môže objaviť bolesť a menej často aj infekcia v mieste aplikácie (riziko je nižšie pri dodržaní sterility pri aplikácii).
Použité zdroje: základné zdroje textu