Osagrand

OsagrandOsagrand je liek, ktorý sa používa na liečbu niektorých ochorení kostí. Patrí medzi bisfosfonáty, pretože jeho účinnou látkou je kyselina ibandrónová.


Princíp lieku Osagrand

Kyselina ibandrónová pôsobí v kostiach, kde tlmí aktivitu tzv. osteoklastov, čo sú bunky odbúravajúce kostnú hmotu. Týmto môže zvrátiť kostné straty zastavením ďalších strát kostnej hmoty a zvýšením tvorby kostnej hmoty. Výsledkom je zníženie rizika vzniku zlomenín kostí. Okrem toho kyselina ibandrónová zlepšuje mineralizáciu kostí.

Využitie

Osagrand sa najčastejšie používa u stavov spojených s rednutím kostí. Zrejme najčastejšou indikáciou je osteoporóza u žien po menopauze. V menopauze vaječníky prestávajú vytvárať ženský hormón estrogén, ktorý pomáha udržať kostru ženy v dobrom stave. Čím skôr sa u ženy objaví menopauza, tým je vyššie riziko zlomenín pri osteoporóze.

Ďalšie faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko zlomenín, sú nedostatočný príjem vápnika a vitamínu Dfajčeniepitie prílišného množstva alkoholunedostatok chôdze alebo iného cvičenia so záťažou, ale aj výskyt osteoporózy v rodine.

Bisfosfonáty sa používajú aj u nádorových stavov s kostnými metastázami ako prevencia patologických zlomenín a v terapii zvýšenej hladiny vápnika v krvi, v týchto indikáciách však dávame prednosť iným preparátom.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Osagrand sa vyrába v podobe tabliet o sile 150 miligramov. Bežná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta raz za mesiac.

Pacient si má vybrať jeden deň v mesiaci, kedy bude tabletku pravidelne užívať. Liek sa užíva na lačno (najlepšie ráno) a zapije sa dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená. Aspoň hodinu po užití lieku by sa nemalo jesť. Okrem toho existuje liek aj vo forme injekčného roztoku, ktorý sa aplikuje vnútrožilovo raz za tri mesiace.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Osagrand môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky lieku patria bolesti hlavytráviace ťažkosti (bolesť bruchahnačka, nevoľnosť), pálenie záhyťažkosti pri prehĺtanívyrážkasvalové kŕčestuhnutosť kĺbov alebo končatín. Pomerne často môže užívanie lieku spôsobiť príznaky podobné chrípke (vrátane horúčkytriaškyúnavybolesti kostísvalov a kĺbov)

V niektorých prípadoch môžu bisfosfonáty zaúčinkovať príliš silno a spôsobiť pokles vápnika v krvi so vznikom kŕčov a rôznych porúch rytmu. U niektorých dlhodobejších používateľov sa objavili očné zápaly a vzácne aj alergické reakcie. Tablety by mali byť po prehltnutí zapité vodou, pretože môžu spôsobovať zápaly pažeráka.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú nízku hladinu vápnika v krvi alebo problémy s pažerákom/tráviacou trubicou (napríklad zúženie alebo ťažkosti s prehĺtaním). Okrem toho liek nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas dojčenia alebo tehotenstva.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.