Oracea

OraceaOracea je liek, ktorý patrí medzi antibiotiká zo skupiny tetracyklínov. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina doxycyklín.

Princíp lieku Oracea


Doxycyklín narúša schopnosť bakteriálnych buniek tvoriť svoje bielkoviny, tým blokuje ich schopnosť sa množiť a tak uľahčuje ich likvidácii imunitným systémom.

Ukázalo sa, že tetracyklíny inhibujú pohyb bielej bunky počas zápalu tým, že interferujú s mikrotubulárnou zostavou závislou na vápniku a inhibujú lymfocytárnu proliferáciu zablokovaním blastovej transformácie.

Bolo tiež ukázané, že inhibujú tvorbu kyseliny arachidónovej z bunkovej membrány zložiek.

Využitie

Liek sa využíva pri liečbe kožnej choroby známej ako ružovka (rosacea). Toto ochorenie je vyvolané množstvom faktorov a v terapii sa iste uplatňuje protizápalové pôsobenie antibiotiká.

Hlavným prejavom rosacei je trvajúce začervenanie tváre. Postihnutá môže byť brada, líce a oblasť okolo nosa. Pri ťažších prípadoch vznikajú v teréne ružovky uzly a zosilnenie kožného krytu.

Neliečené ochorenie môže takto viesť k zhrubnutiu a deformáciám nosa, ktorý potom pripomína začervenaný karfiol.

Chorý si mnohokrát nezaslúžene odnáša nálepku alkoholika práve pre svoje červené zafarbenie nosa. Najčastejšie postihuje jedincov vo veku od 30 do 50 rokov, pričom ženy sú viac postihnuté než muži.

Etiológia rosacey zostáva neznáma a tento stav predstavuje terapeutickú výzvu z dôvodu jej chronickej povahy, progresie, potenciálu znetvorenia a psychického vplyvu.

Podávanie

Preparát sa nesmie užívať inak, než ako stanovuje predpisujúci lekár. Vyrába sa v podobe kapsúl s postupným uvoľňovaním o sile 40 miligramov a bežná dávka pre dospelého je 1 kapsula denne. Liečba väčšinou trvá niekoľko týždňov.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Tento liek môže spôsobovať napríklad tráviace ťažkosti.

Medzi bežné gastrointestinálne nežiaduce účinky patrí pálenie záhy, nauzea, zvracanie, hnačka, gastritída a kandidóza.

Esofagitída a ulcerácie pažeráka patria medzi najvážnejšie gastrointestinálne nežiaduce účinky.

Obvykle sa vyskytujú, keď sa liek užíva pred spaním s malou alebo žiadnou vodou. Zriedkavé vedľajšie účinky doxycyklínu zahŕňajú hemolytickú anémiu, trombocytopéniu, eozinofíliu a neutropéniu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button