Optruma

OptrumaOptruma je liek predpisovaný u ťažkostí súvisiacich s osteoporózou a jeho účinnou látkou je zlúčenina raloxifén.


Princíp lieku Optruma

Liek patrí do skupiny nehormonálnych liekov nazývaných selektívne modulátory estrogénových receptorov (SERM). V období menopauzy sa hladina ženského pohlavného hormónu estrogénu znižuje. Liek po menopauze napodobňuje niektoré prospešné účinky prirodzeného estrogénu.

Na rozdiel od estrogénu tento liek nemá vplyv na maternicu a nie je pravdepodobné, že spôsobuje krvácanie alebo špinenie.

Raloxifén moduluje estrogénové receptory – v niektorých tkanivách účinkuje podobne ako estrogény (kostné tkanivo), v iných naopak ich účinok tlmí.

Využitie

Liek je indikovaný u žien po menopauze na prevenciu a liečbu kostných zmien (rednutie kostí) súvisiacich s osteoporózou. Pri užívaní preparátu bolo opisované najmä zníženie počtu zlomenín stavcov.

Podávanie

Liek pre ženy po menopauze sa obvykle užíva v dávke 1 tableta 1x denne v rovnakom čase, nezávisle od jedla. Tableta sa užije v celku a zapije potrebným množstvom vody. Liečba liekom je dlhodobá. O dĺžke liečby rozhoduje lekár.

Počas liečby sa ženám s nízkym príjmom potravy odporúča užívať prípravky s kalciom a vitamínom D. Liek by nemali užívať ženy pred prechodom.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, Optruma môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Najčastejšie vedľajšie účinkynávaly tepla (vazodilatácia), chrípkový syndróm. Medzi časté vedľajšie účinky patria napr. kŕče v nohách, opuch rúk, chodidiel a nôh (periférny edém) a žlčové kamene.

Ďalej medzi menej časté vedľajšie účinky patrí zvýšené riziko krvných zrazenín v nohách (hlboká žilová trombóza), zvýšené riziko krvných zrazenín v pľúcach (pľúcna embólia), zvýšené riziko krvných zrazenín v očiach (retinálna žilová trombóza), koža okolo žily je červená a bolestivá (povrchová žilová tromboflebitída).

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Veľmi zriedkavé vedľajšie účinky sú vyrážka, gastrointestinálne príznaky (nevoľnosť, zvracanie, bolesť brucha a žalúdočné problémy), zvýšený tlak krvi, znížený počet krvných doštičiek v krvi, krvná zrazenina v tepne (napríklad mozgová príhoda), bolesť hlavy vrátane migrény, mierne príznaky prsníkov, ako sú bolesť, zväčšenie a citlivosť.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.