Vyliec.sk > Liek > Opsumit

Opsumit

OpsumitOpsumit je liek, ktorý je využívaný v kardiológii na liečbu niektorých foriem pľúcnej hypertenzie. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou zložkou je macitentan.


Princíp lieku Opsumit

Účinná látka macitentan účinkuje na endotelinové receptory na bunkách hladkej svaloviny v pľúcnych tepnách. Vďaka tomu sa tieto svaly uvoľnia a to vedie k zníženiu krvného tlaku v pľúcnom riečisku.

Využitie

Opsumit sa používa na liečbu pľúcnej artériovej hypertenzie u dospelých pacientov. Tento liek sa môže užívať či už samostatne alebo s inými liekmi na túto chorobu.

Pľúcna artériová hypertenzia je vysoký krvný tlak v cievach, ktoré transportujú krv zo srdca do pľúc (pľúcnych tepnách). Táto chronická choroba úzko súvisí aj so srdcovým zlyhaním. U ľudí, ktorým je diagnostikované toto ochorenie, sa tieto tepny zužujú, takže srdce musí pracovať silnejšie, aby nimi prečerpalo krv. To spôsobuje u ľudí pocit únavy, závrat a dýchavičnosť.

Podávanie

Opsumit je pomerne netradičný liek, a preto by sa v žiadnom prípade nemal užívať bez odporúčania ošetrujúceho lekára. Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 10 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je 1 tableta denne.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Opsumit môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky lieku patrí bronchitída, nazofaryngitída (zápal nosohltana) a anémia. Liek môže spôsobiť aj faryngitídu (zápal hltana), nádchu, hypotenziu (vysoký krvný tlak) a bolesti hlavy. Okrem toho užívanie lieku môže zvýšiť pečeňové testy. Celkovo sa však jedná o bezpečný prípravok a pri dodržaní odporúčaných dávok nebývajú prítomné zásadné ťažkosti.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú ťažké poškodenie pečene, či už s cirhózou, alebo bez nej.

Tento liek v žiadnom prípade nesmú užívať ako pacienti mladší 18 rokom, tak aj ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Obsahuje mliečny cukor – laktózu, ale aj lecitín , a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú na ne precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.