Vyliec.sk > Liek > Onelar

Onelar

OnelarOnelar je liek, ktorý patrí do skupiny antidepresív. Jeho účinnou látkou je zlúčenina duloxetín.


Princíp lieku Onelar

Duloxetín ovplyvňuje neuromediátory v mozgu. Neuromediátory sú látky, ktoré pomáhajú prenášať vzruchy medzi neurónmi a rad psychiatrických chorôb je do značnej miery daná ich nerovnováhou, ktoré sa pomocou antidepresív snaží lekár vychýliť do prijateľných medzí.

Duloxetín ovplyvňuje najmä spätné vychytávania serotonínu a noadrenalinu, a preto patrí medzi tzv. SNRI antidepresíva (serotonínu and norepinephrinu reuptake inhibitors).

Použitie

Onelar má využitie v psychiatrii, kedy sa predpisuje pri depresívnych stavoch a pri úzkostných poruchách. Preparát má dokonca aj tlmivý účinok na bolesti končatín vznikajúce pri diabetickej polyneuropatii (poškodenie nervov cukrovkou).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Podávanie

Onelar sa vyrába v podobe kapsúl o sile 30 a 60 miligramov. Liek je treba obmedziť podľa presného doporučenia predpisujúceho lekára. Bežná dávka záleží na konkrétnom pacientovi a indikácii, však priemerná dávka dospelého človeka sa pohybuje okolo 60 miligramov denne a celková denná dávka by nemala prekročiť 120 miligramov. Účinky sa zvyčajne objavia až po 2-3 týždňoch užívania, čo je však typické pre drvivú väčšinu antidepresív.

V prípade, že užije pacient vyššiu než predpísaná dávka lieku, okamžite musí kontaktovať lekára alebo lekárnika. Príznaky predávkovania zahŕňajú ospalosť, kóma, sérotonínový syndróm (zriedkavá reakcia, ktorá môže vyvolať pocity veľkého šťastia, malátnosť, nemotornosť, nepokoj, pocit opitosti, horúčku, potenie alebo svalovú stuhnutosť), záchvaty, zvracanie a zrýchlený tep.

Tento liek môže spôsobiť ospalosť alebo točenie hlavy. Kým si neoverí pacient, ako naňho liek pôsobí, nie je vhodné aby riadil ani používal náradie a obsluhoval stroje. Tento liek by sa nemal podávať tehotným a dojčiacim ženám.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Pri užívaní preparátu sa môžu objaviť rôzne nežiaduce účinky podobne ako u iných antidepresív, ale sú menej často opisované pocity ospalosti a útlmu.

Relatívne často sa objavujú bolesti a točenie hlavy, nervozita, poruchy spánku, pocit sucha v ústach, nevoľnosť, búšenie srdca, zníženie libida, rozmazané videnie (s rozšírením zreníc) a tráviace ťažkosti. U užívateľov sa môže zvýšiť vnútroočný tlak a môžu sa zhoršiť prejavy už prítomného zeleného zákalu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.