Vyliec.sk > Liek > Oftaquix

Oftaquix

OftaquixOftaquix je liek, ktorý sa používa v oftalmológii na liečbu očných ochorení. Patrí do skupiny oftalmologiká a jeho účinnou látkou je levofloxacín.


Princíp lieku Oftaquix

Levofloxacín je širokospektrálne antibiotikum zo skupiny tzv. fluórochinolóny, ktoré účinkuje proti rôznym baktériám vrátane stafylokokov a streptokokov. Medzi mikroorganizmy citlivé na levofloxacín patria aj chlamýdie.

Využitie

Oftaquix sa používa na liečbu bakteriálnych infekcií, ktoré postihujú prednú časť povrchu oka. Medzi ne patrí napríklad zápal rohovky alebo zápal spojiviek.

Podávanie

Vyrába sa v podobe očných kvapiek. Liek sa nesmie užívať bez presného odporúčania očného lekára.

Začiatočná odporúčaná dávka (1. a 2. deň) je 1 až 2 kvapky do postihnutého oka každé dve hodiny. Maximálne sa môže aplikovať 8x denne. V tretí deň sa podáva rovnaká dávka, ale už len s maximom 4x denne. Zvyčajná dĺžka liečby je 5 dní.

Po aplikácii by mal pacient stlačiť prstom vnútorný očný kútik na 1 minútu. To pomôže, aby sa liečivá látka nedostala do slzného kanálika. Presný spôsob podania určí ošetrujúci lekár.

Pacient nesmie používať očné kvapky, pokiaľ má nasadené kontaktné šošovky. Po použití očných kvapiek musí počkať aspoň 15 minút a až potom si môže nasadiť kontaktné šošovky naspäť.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Oftaquix môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky lieku patrí podráždenie oka, ktoré je spojené s pálením, bodaním, svrbením, začervenaním alebo bolesťou oka. Taktiež pomerne časté je aj zhoršené videnie alebo hlien v oku. Menej často môže aplikácia očných kvapiek vyvolať suché očicitlivosť na svetlo, zlepené viečkabolesť hlavy a vyrážky okolo oka, ale aj upchaný nos či nádchu.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik zriedkavej alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako podráždenie očí, opuch hrdla, ťažkosti s dýchaním, ale aj opuch očných viečok.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Liek nie je určený pre deti, ktoré sú mladšie ako 1 rok.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.