Oftan-Timolol

Oftan-TimololOftan-Timolol je liek, ktorý sa používa v oftalmológii na zníženie vnútroočného tlaku. Patrí do skupiny oftalmologiká a jeho účinnou zložkou je timolol.

Princíp lieku Oftan-Timolol


Timolol je tzv. betablokátor, ktorý sa však v tomto prípade nepoužíva z dôvodov liečby srdcových ochorení a vysokého tlaku, ale na liečbu očných ochorení.

Po nakvapkaní do oka totiž znižuje vnútroočný tlak a to predovšetkým obmedzením tvorby komorovej vody a v menšej miere prispieva i k zlepšeniu jej odtoku

Využitie

Oftan-Timolol sa používa na zníženie vnútroočného tlaku.

Hlavnými indikáciami sú okulárna hypertenzia (zvýšený očný tlak), chronický glaukóm s otvoreným uhlom (druh zeleného zákalu), afakický glaukóm (zelený zákal po odstránení očnej šošovky) alebo sekundárny glaukóm (forma zeleného zákalu, ktorá vznikla v dôsledku iného očného ochorenia).

Tento liek je možné použiť v kombinácii s inými antiglaukomatikami aj pri liečbe zeleného zákalu s uzatvoreným uhlom.

Zelený zákal je pomerne časté očné ochorenie. Môže viesť k postupnému zhoršovaniu zraku, bolestiam aj závažnému poškodeniu zrakového nervu.

Medzi príznaky patrí zvracaniečervené očioslepnutiemihanie pred očami, no niekedy choroba môže prebiehať relatívne bezpríznakovo.

Podávanie

Oftan-Timolol je nutné obmedziť podľa presného doporučenia očného lekára. Liek sa vyrába v podobe očných kvapiek.

Obvykle sa liečba zahajuje kvapnutím jednej kvapky do spojovkového vaku dvakrát denne, najlepšie v intervale 12 hodín.

Podľa účinnosti lieku môže lekár dávkovanie upraviť. Po dosiahnutí požadovaného účinku, po stabilizácii vnútroočného tlaku, je možné dávku znížiť na jednu kvapku jedenkrát denne, pravidelne v rovnakú dobu cez deň. Liečba je obvykle dlhodobá.

Po aplikácii by mal pacient stlačiť prstom vnútorný očný kútik pri nose na 2 minúty. To pomôže, aby sa liečivá látka nedostala do celého tela.

Ľudia, ktorí nosia očné šošovky, by ich mali pred každou aplikáciou vybrať z očí. Po aplikácii musia počkať aspoň 15 minút a až potom si ich smú vložiť naspäť.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Oftan-Timolol môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Najčastejší nežiaduci účinok tohto lieku je porucha chuti, ale aj bolesti hlavy, zápal rohovky, suché oči, zápal očného viečka a zníženie citlivosti rohovky.

Pomerne často môže liek vyvolať podráždenie oka, ktoré je spojené s pálením, bodaním, svrbením, slzením alebo začervenaním oka.

Účinná látka po vstrebaní do tela môže u niektorých ľudí ovplyvniť srdce a spôsobiť bradykardiu alebo príliš silný pokles krvného tlaku.

Môže dôjsť aj k ovplyvneniu priedušiek s ich stiahnutím a následnou dýchavičnosťou. Popisované boli aj alergické reakcie, ktoré zahŕňajú nielen podráždenie oka, ale aj svrbiacu vyrážku či žihľavku.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú dýchacie problémy (ťažká astma alebo ťažký chronický obštrukčný zápal priedušiek).

Okrem toho liek nie je určený pre pacientov mladších ako 8 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button