Vyliec.sk > Liek > Oftan-Timolol

Oftan-Timolol

Oftan-TimololOftan-Timolol je liek, ktorý sa používa v oftalmológii na zníženie vnútroočného tlaku. Patrí do skupiny oftalmologiká a jeho účinnou zložkou je timolol.


Princíp lieku Oftan-Timolol

Timolol je tzv. betablokátor, ktorý sa však v tomto prípade nepoužíva z dôvodov liečby srdcových ochorení a vysokého tlaku, ale na liečbu očných ochorení. Po nakvapkaní do oka totiž znižuje vnútroočný tlak a to predovšetkým obmedzením tvorby komorovej vody a v menšej miere prispieva i k zlepšeniu jej odtoku

Využitie

Oftan-Timolol sa používa na zníženie vnútroočného tlaku. Hlavnými indikáciami sú okulárna hypertenzia (zvýšený očný tlak), chronický glaukóm s otvoreným uhlom (druh zeleného zákalu), afakický glaukóm (zelený zákal po odstránení očnej šošovky) alebo sekundárny glaukóm (forma zeleného zákalu, ktorá vznikla v dôsledku iného očného ochorenia).

Tento liek je možné použiť v kombinácii s inými antiglaukomatikami aj pri liečbe zeleného zákalu s uzatvoreným uhlom.

Zelený zákal je pomerne časté očné ochorenie. Môže viesť k postupnému zhoršovaniu zraku, bolestiam aj závažnému poškodeniu zrakového nervu. Medzi príznaky patrí zvracaniečervené očioslepnutiemihanie pred očami, no niekedy choroba môže prebiehať relatívne bezpríznakovo.

Podávanie

Oftan-Timolol je nutné obmedziť podľa presného doporučenia očného lekára. Liek sa vyrába v podobe očných kvapiek.

Obvykle sa liečba zahajuje kvapnutím jednej kvapky do spojovkového vaku dvakrát denne, najlepšie v intervale 12 hodín. Podľa účinnosti lieku môže lekár dávkovanie upraviť. Po dosiahnutí požadovaného účinku, po stabilizácii vnútroočného tlaku, je možné dávku znížiť na jednu kvapku jedenkrát denne, pravidelne v rovnakú dobu cez deň. Liečba je obvykle dlhodobá.

Po aplikácii by mal pacient stlačiť prstom vnútorný očný kútik pri nose na 2 minúty. To pomôže, aby sa liečivá látka nedostala do celého tela.

Ľudia, ktorí nosia očné šošovky, by ich mali pred každou aplikáciou vybrať z očí. Po aplikácii musia počkať aspoň 15 minút a až potom si ich smú vložiť naspäť.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Oftan-Timolol môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Najčastejší nežiaduci účinok tohto lieku je porucha chuti, ale aj bolesti hlavy, zápal rohovky, suché oči, zápal očného viečka a zníženie citlivosti rohovky. Pomerne často môže liek vyvolať podráždenie oka, ktoré je spojené s pálením, bodaním, svrbením, slzením alebo začervenaním oka.

Účinná látka po vstrebaní do tela môže u niektorých ľudí ovplyvniť srdce a spôsobiť bradykardiu alebo príliš silný pokles krvného tlaku. Môže dôjsť aj k ovplyvneniu priedušiek s ich stiahnutím a následnou dýchavičnosťou. Popisované boli aj alergické reakcie, ktoré zahŕňajú nielen podráždenie oka, ale aj svrbiacu vyrážku či žihľavku.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú dýchacie problémy (ťažká astma alebo ťažký chronický obštrukčný zápal priedušiek). Okrem toho liek nie je určený pre pacientov mladších ako 8 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.