Ofloxacín

OfloxacinOfloxacín patrí medzi používané antibiotiká zo skupiny fluorochinolónov a jeho účinnou látkou je rovnomenná zlúčenina ofloxacín.

Ofloxacín a jeho princíp


Ofloxacín blokuje niektoré enzýmy, ktoré sú potrebné na tvorbu a opravu bakteriálnej DNA. Vďaka tomu je narušená schopnosť baktérií množiť sa.

Využitie

Ofloxacín sa využíva v liečbe očných infekcií ako sú bakteriálne zápaly rohovky, spojiviek a okrajov očných viečok, jačmenné zrno a rohovkové vredy.

Okrem toho má využitie aj v ušnom lekárstve na liečbu zápalov zvukovodu a akútnych aj chronických zápalov stredného ucha.

Podávanie

Dávkovanie v oftalmológii

Presné dávkovanie a dĺžku liečby určí lekár. Prvé 2 dni sa zvyčajne aplikujú 1-2 kvapky každé 2 až 4 hodiny do spojovkového vaku a potom 4 krát denne 1 kvapku v pravidelných časových intervaloch.

Liečba má trvať minimálne 7 dní (3 dni po ústupe hnisavej sekrécie) a nemá presiahnuť 14 dní.

Pri použití pre deti do 1 roka dávkovanie musí zvlášť odporučiť oftalmológ a celá liečba musí prebiehať pod jeho ambulantným dohľadom.

Zvyčajne sa aplikuje 1 kvapka 4 krát denne maximálne po dobu 7 dní. Pri súčasnom používaní viacerých druhov očných kvapiek sa odporúča dodržať minimálne päťminútový interval medzi kvapkaním.

Dávkovanie v otológii

Ušný roztok má byť aplikovaný do vonkajšieho zvukovodu ucha v ľahu, v pozícii, kedy postihnuté ucho smeruje nahor.

V tejto polohe má pacient zotrvať minimálne 5 minút po aplikácii kvapiek. Je nevhodné aplikovať do ucha roztok príliš studený. Môžu tým vzniknúť závraty.

Odporúča sa preto pred aplikáciou roztok zahriať tak, že fľaštičku držíme 1-2 minúty v dlani. Za účelom lepšieho prieniku kvapiek do ucha sa odporúča, aby si pacient prstom pridržal ušný hrbolček smerom von.

Nevýhody

Bezprostredne po aplikácii prípravku ofloxacín 0,3% sa môže objaviť prechodné pálenie a hyperémia spojoviek. Môže dôjsť k poškodeniu epitelu rohovky až do veľkosti erózie. Môže sa vyskytnúť infiltrácia rohovky a alergická reakcia spojiviek a viečok.

Závažné reakcie po použití systémového ofloxacínu sú zriedkavé. Väčšina príznakov je reverzibilných.

Malé množstvo ofloxacínu sa po lokálnom použití celkovo resorbuje, takže je možné, že nastanú nežiaduce účinky, ktoré boli hlásené pri systémovom podávaní.

U pacientov s výrazne porušenou rohovkou boli v súvislosti s použitím očných kvapiek obsahujúcich fosfáty veľmi zriedkavo hlásené prípady kalcifikácie rohovky.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button