Oflagel

OftagelOftagel je liek, ktorý sa používa na zmiernenie príznakov suchých očí. Patrí do skupiny oftalmologiká a jeho účinnou látkou je karbomér.

Princíp lieku Oftagel


Karbomér po nakvapkaní do oka vytvorí ochrannú vrstvu. Táto vrstva zvlhčuje rohovku a spojivku a nahrádza funkciu prirodzených sĺz.

Okrem toho táto účinná látka je vysoko molekulový polymér, ktorý zvyšuje viskozitu očnej instilácie a predlžuje dobu kontaktu s okom, čím sa znižuje podráždenie oka.

Využitie

Oftagel sa používa na liečbu príznakov suchého oka (bolestivosť, pálenie, podráždenie alebo suchosť) spôsobených nedostatočnou produkciou sĺz, ktoré udržujú oko vlhké.

Indikácie vlastne zahŕňajú väčšinu foriem syndrómov suchého oka (napr. Sjögrenov syndróm).

Podávanie

Tento prípravok sa vyrába v podobe tekutého očného gélu o koncentrácii 2,5 mg karboméru na 1 g gélu.

Liek obsahuje aj ďalšie zložky, ktoré sú navrhnuté tak, aby nahrádzali prirodzené zloženie sĺz. Zvyčajná dávka pre dospelých pacientov 1 kvapka do postihnutého oka 1 až 4x denne a to podľa potreby, resp. závislosti od závažnosti očných príznakov.

Po aplikácii by mal pacient pár ráz zažmúriť oči, aby sa gél rovnomerne rozptýlil po povrchu oka.

Očný gél môžu používať všetky vekové kategórie, ale aj ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Ľudia, ktorí nosia očné šošovky by sa pred aplikáciou lieku mali najprv poradiť s lekárom. V prípade, že liečba je potrebná, musia sa očné šošovky vybrať z očí pred každou aplikáciou.

Po aplikácii musí počkať aspoň 15 minút, a až potom si ich smie vložiť naspäť.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné prípravky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Oftagel zvyčajne nespôsobuje žiadne nežiaduce účinky, aj keď nemožno vylúčiť vznik lokálneho podráždenia – bolesť oka, pálenie oka, pocit cudzieho telesa, svrbenie očí alebo poruchy videnia.

Okrem toho u citlivejších pacientov môže aplikácia lieku vyvolať vznik alergickej reakcie (vrátane očnej alergie), ktorá sa môže prejaviť ako zahmlené videnie, výtok z oka, slzenie alebo začervenanie oka.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button