Octenisept

OcteniseptOctenisept je prípravok, ktorý sa využíva na povrchovú dezinfekciu. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina oktenidin dihydrochlorid.


Princíp prípravku Octenisept

Oktenidin dihydrochlorid patrí medzi kvartérne amóniové soli, pôsobí antisepticky a dezinfekčne, tj. pomáha hubiť celú radu infekčných mikroorganizmov.

Použitie

Octenisept sa aplikuje na povrchové poranenia kože, aby sa predišlo prieniku infekcie do rany. Okrem toho sa môže Octenisept použiť v rámci prípravy sterilného operačného poľa pred chirurgickými zákrokmi v anogenitálnej oblasti (ústia močovej trubice, vonkajšie gynekologické orgány) a pri dezinfekcii slizníc pred cievkovaním.

Podávanie

Vyrába sa v podobe roztoku. Roztok je určený na dermálne použitie, ktorý sa na cieľové miesto nanesie pomocou tampónu, alebo pomocou sprejového rozprašovača. Nesmie sa dostať do kontaktu s očami a nesmie sa užiť vnútorne.

Aplikácia: Tento prípravok sa aplikuje dôkladne na oblasť, ktorá má byť ošetrená, až kým nie je úplne navlhčená. Po použití musí pacient počkať aspoň dve minúty pred ďalšími výkonmi v ošetrovanej oblasti (ako napríklad priloženie obväzu). Je to preto, že prípravok  vyžaduje aspoň 2 minúty expozičnej doby na dosiahnutie želaného plného účinku. Nesmie sa injikovať ani aplikovať na tkanivá tlakom, aby sa zabránilo možnému poškodeniu tkaniva.

Nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Súčasné skúsenosti u ľudí používajúcich octenisept počas tehotenstva nenaznačujú žiadne škodlivé účinky.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento prípravok môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Octenisept môže po aplikácii na kožu spôsobiť vznik lokálnej kožnej reakcie na účinnú látku (začervenanie, vyrážka, pocit pálenia, sčervenanie, svrbenie a pocit tepla v ošetrovanej oblasti).

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Tento prípravok sa musí uchovávať mimo dohľadu a dosahu detí. Nesmie sa používať po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na obale po EXP. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci. Tento prípravok nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie. Tento prípravok by sa mal použiť do jedného roka po jeho prvom otvorení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.