Moviprep

Moviprep nie je liek v pravom slova zmysle, ide o vyprázdňujúci roztok, ktorý sa používa v gastroenterológii. Hlavnou účinnou zložkou prípravku sú makrogol, síran sodný a kyselina askorbová.

Princíp


Kombinuje sa preháňavý účinok všetkých prítomných účinných látok, ktorý vedie k zadržaniu vody v čreve. Výsledkom je vodnatá hnačka, ktorá vedie k vyčisteniu čreva.

Využitie

Moviprep má využitie pri vyprázdnení pred kolonoskopiou.

Ak je správne použitý, vyvolá opakované hnačky, ktoré spôsobia vyprázdnenie čreva. Iba na správne vyprázdnenom čreve možno totiž vykonať kvalitné kolonoskopické vyšetrenie.

Podávanie

Moviprep sa vyrába v podobe prášku, ktorý sa rozpúšťa vo vode. Štandardne sada obsahuje dva sáčky s práškom (sáčok A a sáčok B).

Každý sáčok sa rozpustí v jednom litri vody a pomaly sa vypije. Presný harmonogram vyprázdnenia si každé pracovisko stanovuje inak, obvyklá je tzv. delená príprava, kedy pacient vypije obsah prvého vrecka v 17:00 deň pred kolonoskopiou a obsah druhého vrecka vypije cca 6 hodín pred časovým termínom kolonoskopie.

Okrem toho je vhodné počas obdobia vyprázdnenia vypiť ešte ďalšie 1-2 litre čírej tekutiny. Presný opis prípravy povie lekár, ktorý liek odporučil.

Nevýhody

Liek nemá zásadné nežiadúce účinky, vďaka príjemnej citrónovej príchuti býva dobre tolerovaný.

Po požití lieku nemožno vylúčiť rôzne tráviace ťažkosti, alebo vznik alergickej reakcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/moviprep

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button