Mirena
Mirena je liek predpisovaný gynekológmi a jeho účinnou zložkou je zlúčenina levonorgestrel.
Princíp lieku Mirena
Levonorgestrel patrí do skupiny ženských pohlavných hormónov známych ako progestagény.
Každodenné pôsobenie progesterónu účinne tlmí menštruačné krvácanie a výrazne znižuje možnosť otehotnenia.
Použitie
Mirena je vnútromaternicový inzert v tvare T, ktorý po zavedení uvoľňuje hormón levonorgestrel do maternice.
Účelom tela inzertu v tvare písmena T je prispôsobiť inzert tvaru maternice. Zvislé rameno tela v tvare T nesie zásobník liečiva, ktorý obsahuje levonorgestrel.
Na spodnom konci zvislého ramena sú do slučky zviazané dve tenké vlákna na odstránenie inzertu.
Mirena sa používa ako antikoncepcia (na zabránenie otehotneniu), pri idiopatickej menorágii (nadmerné menštruačné krvácanie) a taktiež na predchádzanie endometriálnej hyperplázii (nadmerné zhrubnutie výstelky maternice) počas náhradnej liečby estrogénmi.
Podávanie
Vyrába sa v podobe vnútromaternicového telieska, ktoré je implantované lekárom (gynekológom). Teliesko sa zavedie do dutiny maternice cez pošvu pomocou špeciálneho zavádzača. Aplikácia je účinná 5 rokov.
Počiatočná rýchlosť uvoľňovania levonorgestrelu je asi 20 µg/24 hodín a po uplynutí piatich rokoch poklesne na asi 11 µg/24 hodín.
V priebehu piatich rokov je priemerná rýchlosť uvoľňovania asi 14 µg/24 hod. U žien, ktoré užívajú hormonálnu substitučnú liečbu sa tento liek môže kombinovať s perorálnymi alebo transdermálnymi prípravkami bez gestagénov.
Počas tehotenstva alebo pri podozrení na tehotenstvo sa daný preparát nesmie používať. Žena po zavedení otehotnie iba veľmi zriedkavo.
Ak je však Mirena vypudená, nie je žena už chránená a musí použiť inú formu antikoncepcie, kým nevyhľadá svojho lekára.
Niektoré ženy počas používania nemajú menštruáciu. Vynechanie menštruácie však nemusí byť znakom tehotenstva. Keď nemá žena menštruáciu a má iné príznaky tehotenstva (napríklad nevoľnosť, únava, napätie v prsníkoch), musí vyhľadať svojho lekára.
Liek možno používať počas dojčenia.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Preparát môže spôsobiť rôzne nešpecifické ťažkosti, ako sú bolesti hlavy, zmeny nálad, tráviace ťažkosti, zhoršenie akné a zvýšenie telesnej hmotnosti.
Zriedkavé sú vážne vedľajšie účinky v podobe infekčných komplikácií vrátane infekcie maternice a hlbokých panvových zápalov. Tieto zápaly môžu byť aj život ohrozujúce.
Použité zdroje: základné zdroje textu