Mirelle

MirelleMirelle patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Jeho účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a gestodén (patrí medzi syntetické gestagény).

Princíp lieku Mirelle


Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.

Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.

Použitie

Mirelle je kombinované hormonálne kontraceptívum (určené na hormonálnu antikoncepciu), ktoré obsahuje jeden hormón zo skupiny estrogénov a jeden hormón zo skupiny gestagénov.

Ak sa Mirelle používa v súlade s predpisom, poskytuje ochranu proti počatiu viacerými spôsobmi. Predovšetkým zabraňuje vajíčkam dozrievať vo vaječníkoch a bráni aj ich uvoľňovaniu pre oplodnenie.

Okrem toho, prienik spermií do maternice a nidácia (uhniezdenie) oplodneného vajíčka v endometriu, sú značne sťažené.

Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.

Podávanie

Mirelle existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať.

Obalené tablety sa užívajú v označenom poradí každý deň v približne rovnakú dobu.

Užívanie obalených tabliet sa zaháji v prvý deň prirodzeného cyklu ženy, t.j. v prvý deň jej menštruačného krvácania (začať možno i na 2.-5. deň, ale počas prvých sedem dní prvého cyklu sa odporúča naviac použiť bariérovú metódu kontracepcie).

Tablety sa užívajú nezávisle na jedle a zapíjajú sa tekutinou. Počas 28 po sebe nasledujúcich dní sa užíva 1 tableta denne.

Počas posledných štyroch dní  zvyčajne dôjde ku krvácaniu, ktoré sa objaví približne za 2-3 dni po užití poslednej obalenej tablety a nemusí skončiť pred zahájením užívania z ďalšieho balenia.

Ďalšie balenie (blister) sa užíva bezprostredne po ukončení predošlého balenia.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento prípravok môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie je hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.

Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými zrážanlivými stavmi (napr. Leidenská mutácia).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button