Mestinon

MestinonMestinon je liek, ktorý sa používa v terapii choroby známej ako myasthenia gravis. Patrí do skupiny parasympatomimetiká a jeho účinnú látkou je pyridostigmín.

Princíp lieku Mestinon


Pyridostigmín dokáže zablokovať acetylcholínesterázu, enzým rozkladajúci zlúčeninu acetylcholín.

Acetylcholín má v organizme mnoho funkcií, napríklad umožňuje prenos vzruchov z nervu na svalové vlákno na nervosvalovej platničke.

Zablokovanie acetylcholínesterázy vedie k navýšeniu koncentrácie acetylcholínu na nervosvalovej platničke a to zlepšuje prenos vzruchov na sval.

Využitie

Mestinon sa používa na liečbu myasthenie gravis, ochorenia podmieneného poruchou prenosu informácie z mozgu na kostrový sval.

Svaly sa rýchlo unavia, zoslabnú a pri ťažších prípadoch môžu aj ochrnúť. Liek uľahčuje prenos informácií z mozgu na svaly.

Tento liek sa používa aj pri iných druhoch ochabnutia či obrny kostrových svalov.

Mestinon sa používa aj pri stavoch, pri ktorých viazne prenos informácií z mozgu na svalovinu črevnej steny, čo vedie k obmedzeniuzástave pohybu čriev s prípadnou zápchou a neschopnosťou tráviť potravu (atónia čriev, atonická zápcha).

Liek sa môže použiť aj pri zastavení močenia po operáciách.

Podávanie

Mestinon sa má používať iba podľa odporúčania lekára. Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 60 miligramov.

Bežná dávka dospelého človeka sú 1-3 tablety, ktoré sa užívajú cca 2-3krát denne. Dávka môže byť ďalej navýšená.

Tablety sa zapíjajú vodou alebo iným nealkoholickým nápojom. Pri ťažkostiach s prehĺtaním ich možno rozdrviť.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Mestinon môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Nežiaduce účinky nebývajú väčšinou závažné, najčastejšie boli popisované tráviace ťažkosti ako je hnačka, nevoľnosť a vracanie.

Okrem toho sa niekedy pacienti sťažujú na slabosť, motanie hlavy, bolesti hlavy a malátnosť. Obťažujúcim vedľajším účinkom môže byť aj častejšie močenie a zvýšená tvorba slín.

Pri predávkovaní bolo pozorované rozmazané videnie, nepokoj, nervozita a bradykardia. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Tento liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú nepriechodnosť čriev alebo močových ciest. Okrem toho sa nesmie užívať spolu s liekmi myorelaxanciá (napr. suxametónium – liek na uvoľnenie svalov, ktorý sa používa pri anestézii).

Liek obsahuje stolový cukor – sacharózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button