Vyliec.sk > Liek > Memixa

Memixa

MemixaMemixa je liek, ktorý sa predpisuje na liečbu demencie. Jeho účinnou látkou je zlúčenina memantín.


Princíp lieku Memixa

Memantín má účinok na tzv. neurotransmitery v mozgu, čo sú zlúčeniny prenášajúce signály medzi nervovými bunkami.

Tento liek mení vlastnosti neurotransmiteru glutamanu a vďaka tomu zlepšuje pamäť a kognitívne schopnosti chorého.

Použitie

Memixa sa používa v terapii stredne ťažkej a ťažkej demencie, zvyčajne sa predpisuje chorým s Alzheimerovou chorobou.

Podávanie

Presné dávkovanie preparátu závisí na odporúčaní predpisujúceho lekára, bez ktorého vedomia by sa preparát nemal užívať. Podmienkou začatia liečby je opatrovník, ktorý bude schopný pravidelne sledovať pacienta ktorý užíva lieky.

Diagnóza musí byť stanovená podľa v súčasnosti platných diagnostických postupov. Znášanlivosť a dávkovanie memantínu sa má monitorovať, najlepšie počas troch mesiacov po začatí liečby. Liek sa vyrába vo forme klasických tabliet. Všeobecne povedané sa dávka postupne navyšuje od 5 miligramov denne až po cieľových 20 miligramov na deň. Liek Memixa sa podáva raz denne a mal by sa užívať v rovnakom čase každý deň. Filmom obalené tablety sa môžu užívať s jedlom alebo nalačno. Maximálna denná dávka je 20 mg.

Nie sú k dispozícii klinické údaje týkajúce sa používania memantínu v tehotenstve. Štúdie na zvieratách však ukázali, že daný liek sa nemá v tehotenstve užívať, pokiaľ to nie je úplne nevyhnutné. Nie je známe, či sa liek u žien vylučuje do materského mlieka, ale ak sa vezmú do úvahy lipofilitu liečivé látky, je prienik do materského mlieka pravdepodobný. Preto by ženy užívajúce tento liek nemali dojčiť.

Stredne ťažká až ťažká forma Alzheimerovej choroby obvykle spôsobuje zhoršenie schopnosti viesť vozidlá a obmedzuje obsluhu strojov. Navyše tento liek má mierny alebo stredne významný vplyv na schopnosť riadiť a obsluhovať stroje, takže pacienti musia byť upozornení, aby venovali riadeniu vozidiel a obsluhe strojov zvýšenú pozornosť.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Preparát má len mierne vedľajšie účinky, ktoré sa príliš nelíšili od užívania placeba. Pozorované vedľajšie účinky zahŕňajú slabosť, nechutenstvo, zápchu a bolesti hlavy.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.