Medostatin

MedostatinMedostatin je liek patriaci do skupiny statínov, tj. medzi lieky na vysoký cholesterol. Zrejme prakticky nenájdeme interne liečeného pacienta, ktorý by niektorý zo statínov dlhodobo neužíval.

Princíp


Účinnou látkou preparátu je zlúčenina lovastatín.

Pomáha blokovať enzymatickou tvorbu cholesterolu, tým znižuje jeho hladinu v krvi a bráni procesu aterosklerózy.

Využitie

Použitie je veľmi široké.

Medostatin podávame nielen u vysokého cholesterolu, ale aj pacientom s ochorením srdca ako je ischemická choroba srdca, angína pektoris, pacientom po infarktoch a ischemických mozgových príhodách, chorým s ischemickou chorobou dolných končatín a mnohým ďalším.

Podávanie

Záleží na odporúčaní lekára, avšak väčšinou sa podáva denne jedna tableta o sile 20 až 40 miligramov.

Nevýhody

Statíny môžu spôsobiť zvýšenie pečeňových testov a u malého percenta pacientov môže ich užívanie vyvolať bolesti svalov a  vzácne aj nebezpečnú rabdomyolýzu.

Z toho dôvodu by po nasadení atorisu do medikácie mali byť pacientovi s odstupom niekoľkých týždňov skontrolované pečeňové testy a koncentrácie kreatínkinázy (enzým uvoľňujúci sa pri poškodení svalov) v krvi.

Ak sa po nasadení lieku objavia bolesti svalov, potom je nutné vyšetriť kreatínkinázu ihneď. Liek nesmú užívať tehotné a dojčiace ženy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/medostatin

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button