Marvelon
Marvelon patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Jeho účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a dezogestrel (patrí medzi syntetické gestagény).
Princíp lieku Marvelon
Marvelon je kombinovaná antikoncepcia na vnútorné použitie („kombinovaná tabletka”). Každá tableta obsahuje malé množstvo dvoch rôznych ženských hormónov. Je to dezogestrel (gestagén) a etinylestradiol (estrogén).
Vzhľadom na malé množstvá hormónov sa Marvelon zaraďuje medzi nízkodávkovú antikoncepciu na vnútorné použitie.
Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.
Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.
Využitie
Základným dôvodom užívanie preparátu je zabránenie neželanému otehotneniu. Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.
Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.
Podávanie
Lieky tohto typu sa bežne užívajú v dávke 1 tableta denne v intervale 21 dní.
Po tomto období nasleduje 7 dňový interval, kedy sa preparát neužíva a kedy sa dostaví menštruačné krvácanie.
Daný preparát existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené predpisujúcim gynekológom.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín v žilách (venózna tromboembólia (VTE)) alebo krvných zrazenín v tepnách (arteriálna tromboembólia (ATE)) existuje u všetkých žien používajúcich kombinovanú hormonálnu antikoncepciu.
Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. depresívna nálada, zmeny nálady, bolesť hlavy, nevoľnosť, bolesť brucha, bolesť prsníkov, napätie v prsníkoch, zvýšenie telesnej hmotnosti.
Menej časté vedľajšie účinky sú napr. zadržiavanie tekutín, znížená pohlavná túžba, migréna, zvracanie, hnačka, vyrážka, žihľavka, zväčšenie prsníkov.
Zriedkavé vedľajšie účinky sú napr. srdcový infarkt, cievna mozgová príhoda, malá cievna mozgová príhoda alebo dočasné príznaky podobné cievnej mozgovej príhode, známe ako prechodný ischemický záchvat (TIA), krvné zrazeniny v pečeni, žalúdku alebo črevách, obličkách alebo oku.
Použité zdroje: základné zdroje textu