Maginon
Maginon patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a drospirenón (patrí medzi syntetické gestagény).
Princíp preparátu Maginon
Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.
Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu krčka, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.
Využitie
Základným dôvodom užívania preparátu Maginon je zabránenie neželanému otehotneniu.
Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.
Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.
Podávanie
Maginon existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musia byť určené predpisujúcim gynekológom, bez ktorého vedomia by preparát nikdy nemal užívať.
Všeobecne povedané sa lieky tohto typu bežne užívajú v dávke 1 tableta denne v intervale 21 dní. Po tomto období nasleduje 7 dňový interval, kedy sa preparát neužíva, a kedy sa dostaví menštruačné krvácanie.
Otázky na presné začatie užívania, či na zabudnutú tabletku je vždy vhodné zacieliť na svojho gynekológa.
Počas niekoľkých prvých mesiacov užívania tohto lieku môžete mať neočákavané krvácanie (krvácanie mimo dní s placebom).
Ak sa takéto krvácanie zjavuje dlhšie ako pár mesiacov alebo ak začne po niekoľkých mesiacoch užívania, váš lekár musí zistiť príčinu.
Nevýhody
Hormonálna antikoncepcia môže mať množstvo nevýhod a rizík, ktorým je venovaný tento článok.
Najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie je nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.
Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými zrážanlivými stavmi (napr. Leidenská mutácia).
U žien užívajúcich kombinované tablety sa o čosi častejšie pozoruje rakovina prsníka, nie je však známe, či je to vyvolané liečbou. Napríklad je možné, že u žien užívajúcich kombinované tablety sa zistí viac nádorov, pretože ich lekár vyšetruje častejšie.
Výskyt nádorov prsníka postupne klesá po ukončení kombinovanej hormonálnej antikoncepcie. Je dôležité, aby ste si pravidelne kontrolovali svoje prsníky a ak zistíte akékoľvek hrčky, musíte vyhľadať svojho lekára.
V zriedkavých prípadoch sa u používateliek tabliet hlásili nezhubné a ešte zriedkavejšie zhubné pečeňové nádory.
Ak máte nezvyčajne silnú bolesť brucha, neváhajte a navštívte svojho lekára.
Použité zdroje: základné zdroje textu