Vyliec.sk > Liek > Macmiror

Macmiror

MacmirorMacmiror je kombinovaný preparát, ktorý môžeme zaradiť medzi lieky proti plesniam (antimykotiká) a tiež medzi antibtiotika. Jeho účinnou zložkou sú zlúčeniny nystatín a nifuratel.


Princíp lieku Macmiror

Nystatín blokuje množenie plesní poškodením metabolizmu ich plazmatickej membrány. Nifuratel okrem plesní účinkujem proti niektorým prvokom (Trichomonas vaginalis) baktériám. Veľkou výhodou nystatínu je to, že sa pri miestnom použití prakticky nevstrebáva do organizmu.

Využitie

Macmiror sa používa na liečbu zápalov pošvy. Môže ísť o infekcie plesňové (kvasinkové infekcie pošvy), bakteriálne aj prvokové (trichomoniáza).

Podávanie

Liek sa užíva individuálne v závislosti od indikácie. Na vaginálne infekcie sa užíva spravidla v dávke 1 tableta 3x denne po dobu 7-10 dní (výnimočne môže byť dávka aj vyššia), rovnako žena ako aj jej partner (systémová liečba sa často kombinuje s lokálnou).

V prípade infekcie močového mechúra sa odporúča užívať 3-6 tabliet denne rozdelených do dvoch denných dávok po dobu 1-2 týždňov (deti od 6 rokov: 10-20 mg nifuratelu na 1 kg telesnej hmotnosti denne). Pri črevnej amebiáze sa odporúča užívať 2 tablety 3x denne po dobu 10 dní (deti od 6 rokov: 10 mg nifuratelu na 1 kg telesnej hmotnosti 3xdenne po dobu 10 dní).

Pri črevnej giardiáze sa odporúča užívať 2 tablety 2-3 x denne po dobu 7 dní (deti od 5 rokov: 15 mg nifuratelu na 1 kg telesnej hmotnosti 2-krát denne po dobu 7 dní). Deťom podávame 10 mg/kg/deň po dobu 10 dní, zväčša vo dvoch denných dávkach. Liek sa užíva v pravidelných odstupoch, po jedle, vždy v celku a zapije sa dostatočným množstvom tekutiny.

Počas liečby sa odporúča vyhýbať sa pohlavnému styku, inak je nutné bezprostredne pred každým stykom použiť masť s obsahom nifuratelu. Požívanie alkoholu je prísne zakázané.

Ak ste tehotná alebo dojčíte alebo ak si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom predtým, ako začnete užívať tento liek.

Tento liek sa nemá užívať počas tehotenstva a dojčenia, pokiaľ to nie je nevyhnutné.

Nevýhody

Macmiror má len minimum vedľajších účinkov. Asi najbežnejšie sú prejavy slizničnej precitlivenosti so začervenaním a svrbením. Podobné prejavy môže mať aj lokálne slizničné alergická reakcia.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Pri dlhodobom užívaní sa môže objaviť alergická reakcia – vtedy sa musí liečba ukončiť.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.