Vyliec.sk > Liek > Mabron

Mabron

MabronMabron je liek určený na liečbu bolesti. Patrí medzi opioidy a jeho účinnou zložkou je zlúčenina zvaná tramadol. Množstvo chorých túto zlúčeninu užíva samotnú, alebo v rôznych kombinovaných preparátoch.


Princíp lieku Mabron

Tramadol je látka účinkujúca na centrálny nervový systém. Ovplyvňuje neuromediátory (zlúčeniny v mozgu prenášajúce nervové vzruchy medzi bunkami), tlmí pocity bolesti a pôsobí podobne ako antidepresíva.

Využitie

Mabron je určený na liečbu stredne silnej a veľmi silnej bolesti. Z toho dôvodu sa užíva menej často ako lieky zo skupiny NSPZL a dostávajú ho len určití pacienti.

Možno ho použiť u chorých s ťažkými ortopedickými bolesťami pri ochorení chrbtice alebo u pokročilých foriem artrózy. Využiť sa môže aj u bolestí pri pásovom opare a pri nádorových bolestiach.

Podávanie

Je nutné užívať liek podľa odporúčania predpisujúceho lekára. V tabletovej forme sa tento liek podáva 1-2x denne, celková denná dávka sa väčšinou pohybuje okolo 100-200 miligramov a nemala by prekročiť 400 miligramov. Okrem tabliet existuje Mabron aj vo forme kapsúl a injekčného roztoku.

Za žiadnych okolností sa nemá liek používať dlhšie, ako vám určí váš lekár. Ak potrebujete dlhšie trvajúcu liečbu, váš lekár bude v pravidelných krátkych intervaloch kontrolovať (v prípade potreby s prestávkami v liečbe), či máte naďalej používať tento liek a v akej dávke.

Nevýhody

Pomerne často boli pozorované vedľajšie účinky ako je nechutenstvo, nevoľnosť, zápcha a vracanie. Liečení ľudia si tiež viac sťažujú na bolesti hlavy, motanie hlavy, únavu a ospalosť. Vzácnejšie sa počas dlhodobejšej liečby vyskytuje epileptický záchvat. Pri predávkovaní môže dôjsť k poruche vedomia, zástave dychu a smrti.

Existuje málo informácií o bezpečnosti používania tramadolu v tehotenstve. Preto nemajú tehotné ženy používať tento liek. Dlhodobé používanie počas tehotenstva môže viesť k vzniku novorodeneckého abstinenčného syndrómu.

Vo všeobecnosti sa neodporúča používanie tramadolu počas dojčenia. Do materského mlieka sa dostáva malá dávka použitého lieku. Po použití jednej dávky nie je obvykle potrebné prerušiť dojčenie, v inom prípade sa poraďte so svojím lekárom.

Pozrite a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Mabron môže ovplyvniť vaše reakcie, vyvolať ospalosť, závrat alebo rozmazané videnie. Ak sa tak stane, neveďte vozidlo, neobsluhujte žiadne elektrické zariadenia alebo stroje a nepracujte bez pevného zaistenia!

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.