Logest
Logest patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Jeho účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a gestodén (patrí medzi syntetické gestagény).
Princíp lieku Logest
Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.
Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.
Použitie
Základným dôvodom užívania preparátu Logest je zabránenie neželanému otehotneniu.
Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.
Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.
Podávanie
Balenie Logestu obsahuje jeden alebo tri blistre po 21 obalených tabliet. Každá tableta v blistri je označená názvom dňa v týždni, kedy sa má užiť.
Užíva sa jedna obalená tableta každý deň približne v rovnaký čas a je vhodné zapiť tabletu potrebným množstvom vody. Ďalšie dni sa pokračuje v smere šípok.
Potom počas nasledujúcich 7 dní sa nesmú užívať žiadne tablety. V priebehu týchto siedmich dní bez užívania tabliet (inak nazývaných aj týždeň bez tabliet) má začať krvácanie.
Toto takzvané „krvácanie z vysadenia“ zvyčajne začína na 2. alebo 3. deň týždňa po užití poslednej obalenej tablety Logestu.
Na ôsmy deň po užití poslednej tablety (to je po sedemdňovom týždni bez tabliet) sa majú začať užívať tablety z ďalšieho blistra, dokonca aj keď krvácanie ešte neskončilo.
To znamená, že pacient musí začať užívať tablety z nového blistra vždy v rovnaký deň v týždni a krvácanie z vysadenia sa dostaví každý mesiac v rovnakých dňoch.
V prípade správneho užívania perorálnej kombinovanej antikoncepcie je miera zlyhania asi 1% ročne.
Ak sa antikoncepcia zabudne užiť alebo sa užije nesprávne, miera zlyhania sa môže zvýšiť.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Logest môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie je hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.
Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými zrážanlivými stavmi (napr. Leidenská mutácia).
Použité zdroje: základné zdroje textu