Vyliec.sk > Liek > Lodronat

Lodronat

LodronatLodronat je liek, ktorý sa používa na liečbu ochorení postihujúcich kosti. Patrí do skupiny vária a jeho účinnou látkou je kyselina klodrónová.


Princíp lieku Lodronat

Kyselina klodrónová pôsobí v kostiach, kde tlmí aktivitu tzv. osteoklastov, čo sú bunky odbúravajúce kostnú hmotu. Okrem toho táto účinná látka zlepšuje mineralizáciu kostí a v krvi môže pomôcť znižovať hladinu vápnika.

Využitie

Lodronat sa používa na liečbu hyperkalciémie (zvýšenej hladiny vápnika v krvi) a osteolýzy (rozpad alebo degenerácia kostného tkaniva) spôsobených zhubným ochorením. Tento druh liekov (bisfosfonáty) sa používa aj pri stavoch spojených s rednutím kostí (osteoporóza u žien po menopauze), ale pri tejto indikácii podávame skôr iné prípravky.

Podávanie

Lodronat sa vyrába v tabletkách o sile 520 miligramov a smie byť užívaný len podľa presného doporučenia lekára. Bežná denná dávka pre dospelého človeka sú dve tablety denne. Táto dávka sa môže podľa potreby znížiť alebo zvýšiť.

Liek sa užíva vcelku a zapije sa dostatočným množstvom tekutiny.

Keďže kyselina klodrónová sa vylučuje hlavne obličkami, je nutné počas liečby, ale aj po jej ukončení prijímať dostatočné množstvo tekutín.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Lodronat môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria rôzne tráviace ťažkosti (najmä hnačka, ale aj nechutenstvo, nevoľnosť a zvracanie). Okrem toho liek môže spôsobiť aj zvýšenú teplotu s bolesťami svalov, kostí a kĺbov. V niektorých prípadoch môžu bisfosfonáty zaúčinkovať príliš silno a spôsobiť pokles vápnika v krvi so vznikom kŕčov a rôznych porúch rytmu.

U niektorých dlhodobejších používateľov sa objavili očné zápalyNepríjemnou komplikáciou terapie bisfosfonátov sú osteonekrózy, to sú ložiskové odumierania kostnej hmoty. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Tablety by mali byť po prehltnutí zapité vodou, pretože môžu spôsobovať zápaly pažeráka.

Nikdy sa nesmie užívať s mliekom, potravinami alebo liekmi obsahujúcimi vápnik alebo iné dvojmocné katióny, pretože môžu ovplyvniť vstrebávanie kyseliny klodrónovej.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Liek nie je určený na liečbu pacientov mladších ako 18 rokov a žien počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.