Letrox

LetroxLetrox je prípravok podávaný pri rôznych ochoreniach štítnej žľazy a najmä medzi ženami ide o veľmi často používaný preparát. Účinnou látkou je levotyroxín.

Princíp lieku Letrox


Levotyroxín v preparáte je synteticky vyrobený hormón štítnej žľazy.

V organizme sa premieňa na aktívnu formu a účinkuje presne ako hormón, ktorý by sa v štítnej žľaze za normálnych okolností vytvoril.

Použitie

Pomerne logicky predpisujeme Letrox v situáciách, kedy je hormónov štítnej žľazy nedostatok, tj. pri stavoch s nedostatočnou funkciou štítnej žľazy.

Tiež sa môže podávať na liečbu niektorých typov strumy a ako súčasť liečby rakoviny štítnej žľazy.

Podávanie

Podávanie lieku je prísne individuálne, záleží na konkrétnom pacientovi a lekárovi.

Bežná dávka u dospelého pacienta sa pohybuje medzi 25-100 mikrogramy denne vo forme jednej tablety. V určitých prípadoch môžu byť dávky však aj vyššie.

Spôsob použitia: Celá denná dávka sa prehltne ráno na lačno, najmenej pol hodiny pred raňajkami, zapíja sa trochou tekutiny.

Malým deťom sa podáva celá denná dávka naraz, a to najmenej pol hodiny pred prvou dennou stravou.

K uľahčeniu použitia sa tablety rozpadnú v malom množstve vody a vzniknutá jemná suspenzia (ktorá sa musí pripraviť pred každým podaním) sa podáva s trochu väčším množstvom tekutiny.

Stála náhrada hormonových štítnych žliaz je dôležitá zvlášť v období tehotenstva a dojčenia a preto je nevyhnutné pokračovať v tomto období.

Pre značné použitie v tehotenstve nie je známa nebezpečnosť pre plod. Množstvo hormonov štítnych žliaz vylučovaných do materského mlieka počas dojčenia je pri liečení vysokými dávkami levothyroxínu veľmi malé a teda neškodné.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Predávkovanie preparátom vyvolá rovnaké príznaky, aké nájdeme u zvýšenej funkcie štítnej žľazy napr. trasenie rúk, búšenie srdca a návaly horúčavy.

Pokiaľ v istých prípadoch nie je pre pacient denná dávka znesiteľná, môžu sa objaviť príznaky zvýšenej funkcie štítnej žľazy napr. búšenie srdca, angina pectoris, svalová slabosť, zvracanie, nespavosť.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button