Lestara

LestaraLestara je liek, ktorý je zvyčajne predpisovaný onkológmi. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina letrozol.

Princíp lieku Lestara


Prípravok obsahuje liečivo letrozol. Patrí do skupiny liekov nazývaných inhibítory aromatázy. Je to hormonálny (alebo tiež „endokrinný“) liek na liečbu rakoviny prsníka.

Rast rakoviny prsníka často podporujú estrogény, čo sú ženské pohlavné hormóny.

Lestara znižuje množstvo estrogénu blokádou enzýmu („aromatáza“), ktorý sa podieľa na produkcii estrogénu, a preto môže blokovať rast karcinómu prsníka, ku ktorého rastu je nevyhnutný estrogén.

Následkom toho sa spomalí alebo zastaví rast nádorových buniek alebo ich šírenie do ďalších častí tela.

Využitie

Podáva sa pri niektorých formách rakoviny prsníka. Bolo totiž zistené, že niektoré typy rakoviny prsníka (ktoré môžeme určiť vďaka histologickému vyšetrenie vzorky tumoru) pre svoj rast a množenie potrebujú ženské pohlavné hormóny a pri ich nedostatku je rast nádorového tkaniva utlmený.

Prípravok je používaný k prevencii návratu ochorenia. Môže byť použitý ako prvá línia liečby pred operáciou rakoviny prsníka v prípade, kedy nie je okamžitá operácia vhodná alebo ako prvá línia liečby po operácii rakoviny prsníka alebo ako následná liečba po predchádzajúcej päťročnej liečbe tamoxifenom.

Lestara sa tiež používa na prevenciu rozšírenia nádoru prsníka do iných častí tela u pacientok s pokročilým karcinómom prsníka.

Podávanie

Preparát nesmie byť v žiadnom prípade podávaný inak, než ako stanovuje predpisujúci lekár (zvyčajne onkológ).

Preparát nesmie byť užívaný bez vedomia lekára. Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 2,5 miligramu a bežná dávka pre dospelú ženu je 1 tableta denne.

Tableta môže byť užívaná s jedlom alebo bez jedla a prehĺta sa celá, zapíja sa pohárom vody alebo inej tekutiny.

Pacientky vo veku 65 rokov a viac môžu užívať tento liek v rovnakej dávke ako ostatné dospelé pacientky. Deti a mladiství nesmú užívať tento liek.

Preparát sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Lestara svojim ovplyvnením hormonálnej rovnováhy v tele ženy spôsobuje pomerne často nepríjemné vedľajšie účinky ako sú návaly horúčavy, bolesti hlavy, bolesti svalov, tráviace ťažkosti a pocity slabosti.

Pokles koncentrácie estrogénov zvyšuje riziko vzniku osteoporózy. U niektorých užívateliek bolo popisované zvýšenie pečeňových testov a vznik alergických reakcií.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button