Latimapo

LatimapoLatimapo je liek, ktorý často predpisujú oční lekári. Účinnou zložkou tohto kombinovaného preparátu sú zlúčeniny timolol a latanoprost.

Princíp lieku Latimapo


Timolol je beta-blokátor, ktorý sa však v tomto prípade nepoužíva z dôvodov liečby srdcových ochorení a vysokého tlaku, ale na liečbu očných ochorení.

Po nakvapkaní do oka totiž znižuje vnútroočný tlakLatanoprost znižuje vnútroočný tlak iným mechanizmom, zvyšuje totiž odtok vnútroočnej tekutiny.

Využitie

Daný preparát sa využíva na níženie vnútroočného tlaku (NOT) u pacientov, ktorí trpia glaukómom s otvoreným uhlom a očnou hypertenziou a ktorí nedostatočne odpovedajú na liečbu lokálnymi beta-blokátormi alebo analógmi prostaglandínu.

Podávanie

Preparát Latimapo je treba obmedziť podľa presného doporučenia očného lekára. Liek sa vyrába v podobe očných kvapiek a odporúča sa kvapkať jednu kvapku jedenkrát denne do postihnutého oka (očí).

Ak sa jedna dávka vynechá, liečba má pokračovať ďalší deň obvyklou dávkou. Dávka nemá prekročiť jednu kvapku do postihnutého oka (očí) jedenkrát denne.

Ak pacient nosí kontaktné šošovky musí ich pred podaním vybrať a po 15 minútach si ich môže opäť nasadiť.

Ak sa podáva viac ako jeden lokálne pôsobiaci očný prípravok, je potrebné medzi jednotlivými prípravkami zachovať časový odstup najmenej päť minút.

Pri použití nazolakrimálnej oklúzie alebo pri zatvorení očí na 2 minúty sa znižuje systémová absorpcia.

Vďaka tomu sa znížia systémové nežiaduce účinky a zvýši sa lokálna účinnosť. Liek nie je vhodné podávať dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Pri tomto lieku sa väčšina nežiaducich účinkov vzťahuje k oku, tento liek môže oko podráždiť, popisované sú zápaly spojiviek, bolesť a začervenanie oka.

Timolol po vstrebaní do tela môže u niektorých ľudí ovplyvniť srdce a spôsobiť bradykardiu alebo príliš silný pokles krvného tlaku. Môže dôjsť aj k ovplyvneniu priedušiek s ich stiahnutím a následnú dýchavičnosťou.

Popisované boli aj alergické reakcie miestneho (začervenanie oka) aj celkového charakteru (svrbiaca vyrážka kože, žihľavka). Dlhodobá aplikácia lieku môže spôsobiť trvalé zmeny v zafarbení dúhovky, s čím je nutné počítať.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button