Latib

LatibLatib patrí medzi lieky používané v hematológii a hematoonkológii. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina imatinib.

Princíp lieku Latib


Imatinib patrí medzi inhibítory tyrozínkinázy, čo sú enzýmy prenášajúce v bunkách informácie, ktoré sú okrem iného dôležité pre delenie a množenie buniek.

Imatinib pôsobí na viacerých tyrozínkináz, medzi nimi aj na bcr-abl tyrozínkinázy, ktorá je dôležitá pre rozvoj chronickej myeloidnej leukémie (CML).

Využitie

Preparát sa využíva pri niektorých formách chronickej myeloidnej leukémie (CML). Leukémia je nádorové ochorenie bielych krviniek. Biele krvinky zvyčajne pomáhajú organizmu bojovať proti infekcii.

Chronická myeloidná leukémia je druhom leukémie, pri ktorej niektoré abnormálne biele krvinky (nazývané myeloidné bunky) sa začnú nekontrolovane množiť.

Taktiež sa tento liek využíva pri myelodysplastickom/myeloproliferatívnom ochorení (MDS/MPD). Ide o ochorenie krvi, pri ktorom niektoré biele krvinky začnú nekontrolovane množiť. Latib tlmí rast týchto buniek u niektorého typu týchto ochorení.

Využíva sa aj na liečbu hypereozinofilného syndrómu (HES)  alebo chronickej eozinofilnej leukémie (CEL).

Sú to ochorenia krvi, pri ktorých sa niektoré krvinky (nazývané eozinofily) začnú nekontrolovane množiť. Latib tlmí rast týchto buniek u niektorého typu týchto ochorení.

Podávanie

Tento liek patrí len do rúk skúseného lekára a bez jeho odporúčania nesmie byť liek podávaný.

Prípravok sa vyrába ako tablety o sile 100 a 400 miligramov a bežná denná dávka pre dospelého človeka sa u väčšiny prípadov pohybuje medzi 400-800 miligramami.

Je dôležité pokračovať v liečbe tak dlho, ako lekár, lekárnik alebo zdravotná sestra naordinuje.

Počas užívania tohto lieku môže pacient pociťovať závrat alebo ospalosť alebo sa objaví rozmazané videnie.

Ak sa to stane, nie je vhodné riadiť alebo obsluhovať stroje, kým sa nebude pacient opäť cítiť dobre. Prípravok sa nesmie podávať dojčiacim a tehotným ženám.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Latib môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Môže spôsobiť veľa nežiaducich účinkov vrátane tráviacich ťažkostí, bolestí hlavy, bolestí kĺbov, kožných vyrážok, opuchov, tvorby modrín, zvýšenie krvného tlaku, nežiaduce zmeny v krvnom obraze, vzácne aj výskytom rôznych porúch srdcového rytmu a príznaky srdcového zlyhávania.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button