Kostya

KostyaKostya patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Jeho účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a gestodén (patrí medzi syntetické gestagény).

Princíp lieku Kostya


Liek je kombinované perorálne (ústami podávané) kontraceptívum, patriace do skupiny liekov často označovaných ako „tabletka“.

Obsahuje dva typy hormónov: estrogén, ktorý sa volá etinylestradiol a gestagén, ktorý sa volá gestodén.

Tieto hormóny blokujú každomesačné uvoľňovanie vajíčka z vaječníka (ovulácia). Taktiež zvyšujú hustotu tekutiny (hlienu) v krčku maternice (cervix), čím sa sťaží prienik spermií k vajíčku a menia výstelku maternice, čím je menej pravdepodobné, že sa prijme oplodnené vajíčko.

Využitie

Základným dôvodom užívanie preparátu Kostya je zabránenie neželanému otehotneniu. Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.

Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.

Podávanie

Kostya existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musia byť určené gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať.

Každý deň sa užíva 1 tableta najlepšie v rovnakom čase, pričom užívanie má začať v prvý deň mesačného krvácania a pokračovať nasledovných 21 dní.

Potom nasleduje 7-dňové obdobie bez tabliet, počas ktorého dôjde k menštruačnému krvácaniu. Najbližších 21 tabliet sa má začať užívať na 8. deň, a to aj v prípade, že krvácanie pokračuje.

Ďalšie balenie sa má začať užívať v rovnaký deň týždňa ako prvé balenie. Menštruácia bude pravdepodobne slabšia, ale nie je to škodlivé.

Ak je potrebné tableta sa môže užívať s malým množstvom vody. Tento preparát by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy.

Ďalšie balenie sa musí užívať ihneď po užití poslednej tablety zo súčasného balenia; to znamená, že medzi baleniami nebude žiadna prestávka.

V tomto prípade sa nemá krvácanie z dôvodu vysadenia očakávať až do konca druhého balenia; ale špinenie a medzimenštruačné krvácanie sa môže objaviť.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie je hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.

Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými zrážanlivými stavmi (napr. Leidenská mutácia).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button