Ibuberl

IbuberlIbuberl je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Iný názov pre ne sú nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z nejpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu Ibuberl je zlúčenina ibuprofén.

Ibuberl a jeho princíp


Ibuprofén pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Z tohto dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť a znižuje horúčku.

Využitie

Ibuberl využívame najmä u detí na liečbu bolestí a vysokých teplôt, čo sú príznaky sprevádzajúce rad infekčných ochorení.

Ibuberl pre deti je indikovaný u detí s telesnou hmotnosťou od 5 kg (6 mesiacov) do 29 kg (9 rokov).

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe sirupovitej suspenzie, ktorá sa prijíma ústami. Bežná dávka pre dieťa je 20-30 miligramov na kilogram telesnej váhy denne a odmeriava sa pomocou priloženej dávkovacej striekačky.

Zodpovedajúci interval medzi dávkami by mal byť zvolený v súlade s príznakmi a maximálnou dennou dávkou a nemal by byť kratší ako 6 hodín.

Pokiaľ je nutné užívať tento liek dlhšie ako 3 dni, alebo ak sa príznaky zhoršia, mal by pacient navštíviť lekára. Odporúčaná dávka nemá byť prekročená.

Podávať liek bez odporúčania lekára sa neodporúča. Liek je určený len na krátkodobé užívanie.

Nevýhody

Najčastejšie pozorované nežiaduce účinky sa týkajú gastrointestinálneho systému. Môžu sa vyskytnúť peptické vredy alebo krvácanie do GIT, ktoré môžu byť fatálne, najmä u starších osôb.

Po podaní boli tiež hlásené nevoľnosti, vracanie, hnačka, nadúvanie, zápcha, dyspepsia, bolesti brucha, meléna, vracanie krvi, ulcerózna stomatitída, exacerbácia kolitídy a Crohnovej choroby.

S menšou frekvenciou sa pozorovala gastritída. Najmä riziko výskytu gastrointestinálneho krvácania závisí na veľkosti dávky a trvania liečby.

V súvislosti s liečením NSAID bol hlásený výskyt opuchov, hypertenzie a srdcového zlyhania.

Klinické štúdie poukazujú na to, že podávanie ibuprofénu, obzvlášť vo vysokých dávkach (2400 mg/deň), môže súvisieť s malým zvýšením rizika arteriálnej trombotickej príhody (napr. infarktu myokardu alebo cievnej mozgovej príhody).

Nežiaduce účinky môžu byť minimalizované užívaním najnižšej účinnej dávky počas najkratšej doby potrebnej na liečbu príznakov

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button