Ibandronic Acid

Ibandronic AcidIbandronic Acid je liek predpisovaný pri ochoreniach, ktoré postihujú kosti, patrí medzi bisfosfonáty. Jeho účinná látka je zlúčenina kyselina ibandrónová (ibandronát).

Princíp lieku Ibandronic Acid


Kyselina ibandrónová pôsobí v kostiach, kde tlmí aktivitu tzv. osteoklastov, čo sú bunky odbúravajúce kostnú hmotu.

Okrem toho kyselina ibandrónová zlepšuje mineralizáciu kostí a v krvi môže pomôcť znižovať hladinu vápnika.

Využitie

Ibandronic Acid sa sa podáva najmä pri stavoch spojených s rednutím kostí (osteoporóza u žien po menopauze).

Bisfosfonáty sa okrem toho používajú aj pri nádorových stavoch s kostnými metastázami ako prevencia patologických zlomenín a v terapii zvýšenej hladiny vápnika v krvi.

Podávanie

Ibandronic Acid sa vyrába v tabletkách o sile 50-150 miligramov a smie byť užívaný len podľa presného doporučenia lekára.

Okrem toho sa liek vyrába aj v podobe injekčného roztoku, ktorý sa aplikuje vnútrožilovo. Dávka a frekvencia aplikácie je prísne individuálne a záleží na konkrétnej indikácii.

Je vhodné si vybrať jeden deň v mesiaci, ktorý si pacient ľahko zapamätá. Môže si vybrať buď rovnaký dátum (napr. prvého v každom mesiaci) alebo rovnaký deň (napr. prvá nedeľa v každom mesiaci) na užitie tablety.

Tabletu je nutné užiť najmenej 6 hodín po poslednom jedle alebo nápoji okrem čistej vody. Tableta sa užíva ihneď, ako pacient ráno vstane skôr, ako niečo zje alebo vypije (na lačný žalúdok).

Tableta sa prehlta a následne zapije plným pohárom vody (najmenej 180 ml), pretože môže spôsobovať zápaly pažeráka.

Tento liek sa nesmie podávať deťom ani dospievajúcim do 18 rokov, tehotným a dojčiacim ženám. 

Pacient môže viesť vozidlá a obsluhovať stroje, pretože sa očakáva že daný liek nemá alebo má len zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého

Preparát Ibandronic Acid môže spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti (nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie) a niekedy sa po užití objaví zvýšená teplota s bolesťami svalov, kostí a kĺbov.

U niektorých dlhodobejších používateľov sa objavili očné zápaly a vzácne aj alergické reakcie. Nepríjemnou komplikáciou sú osteonekrózy, tj. ložiskové odumieranie kostnej hmoty.

V niektorých prípadoch môžu bisfosfonáty zaúčinkovať príliš silno a spôsobiť pokles vápnika v krvi so vznikom kŕčov a rôznych porúch rytmu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button