Vyliec.sk > Liek > Ibandronát

Ibandronát

IbandronátIbandronát je liek predpisovaný pri ochoreniach kostí, ktorý patrí medzi bisfosfonáty. Jeho účinná látka je zlúčenina kyselina ibandrónová (ibandronát).


Princíp lieku Ibandronát

Kyselina ibandrónová pôsobí v kostiach, kde tlmí aktivitu tzv. osteoklastov, čo sú bunky odbúravajúce kostnú hmotu. Okrem toho kyselina ibandrónová zlepšuje mineralizáciu kostí.

Použitie

Ibandronát sa najčastejšie používa pri stavoch spojených s rednutím kostí. Zrejme najčastejšou indikáciou je osteoporóza u žien po menopauze. Bisfosfonáty sa používajú aj pri nádorových stavoch s kostnými metastázami ako prevencia patologických zlomenín a v terapii zvýšenej hladiny vápnika v krvi, v týchto indikáciách však dávame prednosť iným preparátom.

Podávanie

Ibandronát sa vyrába v tabletkách o sile 150 miligramov a smie byť užívaný len podľa presného doporučenia lekára. Bežná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta mesačne užitá vždy v rovnaký kalendárny deň.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Je vhodné si vybrať jeden deň v mesiaci, ktorý si pacient ľahko zapamätá. Môže si vybrať buď rovnaký dátum (napr. prvého v každom mesiaci) alebo rovnaký deň (napr. prvá nedeľa v každom mesiaci) na užitie tablety.

Tabletu je nutné užiť najmenej 6 hodín po poslednom jedle alebo nápoji okrem čistej vody. Tableta sa užíva ihneď, ako pacient ráno vstane skôr, ako niečo zje alebo vypije (na lačný žalúdok).

Tableta sa prehlta a následne zapije plným pohárom vody (najmenej 180 ml), pretože môže spôsobovať zápaly pažeráka. Potom, čo pacient užil liek, treba počkať 1 hodinu než si môže dať prvé jedlo a ďalšie nápoje.

Tento liek sa nesmie podávať deťom ani dospievajúcim do 18 rokov, tehotným a dojčiacim ženám. Pacient môže viesť vozidlá a obsluhovať stroje, pretože sa očakáva že daný liek nemá alebo má len zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Ibandronát môže spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti (nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie) a niekedy sa po užití objaví zvýšená teplota s bolesťami svalov, kostí a kĺbov.

U niektorých dlhodobejších používateľov sa objavili očné zápaly a vzácne aj alergické reakcie. Našťastie relatívne vzácnou komplikáciou užívania preparátu je vznik kostných nekróz.

V niektorých prípadoch môžu bisfosfonáty zaúčinkovať príliš silno a spôsobiť pokles vápnika v krvi so vznikom kŕčov a rôznych porúch rytmu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.