Hycamtin

HycamtinHycamtin je liek, ktorý sa používa v onkológii na liečbu nádorových ochorení. Patrí do skupiny cytostatiká a jeho účinnou látkou je topotekán.

Princíp lieku Hycamtin


Topotekán je zlúčenina, ktorá tlmí funkciu bunkového enzýmu známeho ako DNA topoizomeráza I.

Tento enzým je dôležitý pre bunkové delenie a jeho vyradenia spôsobuje vznik zlomov DNA molekuly a bunkovú smrť deliacej sa bunky. Rýchlo sa deliace nádorové bunky sú najviac postihnuté.

Využitie

Hycamtin sa podáva pacientom, ktorí trpia niektorými zhubnými nádormi ako sú napríklad určité formy rakoviny pľúc (tzv. malobunkové nádory pľúc), rakoviny vaječníkov a rakoviny krčka maternice. Liek sa často podáva v kombinácii s ďalšími chemoterapeutikami.

Podávanie

Hycamtin sa vyrába v podobe kapsúl o sile 0,25 a 1 miligram a okrem toho sa vyrába v podobe prášku k príprave intravenóznej infúzie.

Presná dávka je vždy individuálna a stanovuje ju ošetrujúci onkológ, bez ktorého vedomia by sa liek nemal nikdy aplikovať. Kapsuly sa nesmú otvárať alebo drviť.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek má pomerne veľa nežiaducich účinkov, z ktorých asi najčastejšie je narušenie tvorby krvných buniek v kostnej dreni.

Dôsledkom je častá chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek.

Z ďalších nežiaducich účinkov sa môžu vyskytovať tráviace ťažkosti (hnačka, bolesť brucha, strata chuti do jedla, vracanie a zápcha), zápaly slizníc, bolesti svalov, únava a slabosť.

Medzi menej časté nežiaduce účinky patrí neobvyklá tvorba modrín alebo krvácanie, vypadávanie vlasov, horúčka.

Veľmi zriedkavo môže spôsobiť zápal pľúc a najvyššie riziko hrozí vtedy, ak pacient má jestvujúce ochorenie pľúc. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, najmä kožná.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú majú príliš nízky počet krviniek.

Hycamtin nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre dojčiace ženy. Liek sa nedoporučuje užívať ženám počas tehotenstva.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button