Hizentra

HizentraHizentra patrí medzi menej známe lieky, ktoré sa používajú u chorých s poruchami imunity. Účinnou zložkou prípravku je ľudský imunoglobulín.

Princíp


Ľudský imunoglobulín v prípravku obsahuje široké spektrum protilátok zameraných proti viacerým rozličným infekčných mikroorganizmom.

Aplikované protilátky potom v ľudskom tele pomáhajú chrániť organizmus proti infekciám.

Využitie

Hizentra sa podáva u niektorých vrodených a získaných porúch imunity, u ktorých sú pacienti ohrození infekčnými procesmi. Typicky ide o poruchy protilátkovej imunity, kedy je v tele nedostatok protilátok.

Okrem vzácnych vrodených chorôb sa taký nedostatok protilátok objavuje u niektorých pacientov s krvnými chorobami, ako je chronická lymfatická leukémia a mnohopočetný myelóm.

Podávanie

Liek sa vyrába ako roztok, ktorý je určený na podkožnú aplikáciu. Dávkovacia schéma je značne individuálna.

Aplikácia musí byť tak častá, aby sa v krvi udržala normálna koncentrácia imunoglobulínov. Podávanie lieku bez odporúčania špecialistu je pochopiteľne zakázané.

Nevýhody

Hizentra väčšinou nespôsobuje vážne vedľajšie účinky, aj keď po aplikácii nemožno vylúčiť vznik alergickej reakcie vrátane veľmi nebezpečného anafylaktického šoku.

Popisované boli po aplikácii aj tráviace ťažkosti, bolesti kĺbov, búšenie srdca a motanie hlavy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hizentra

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button