Helex

HelexHelex je liek, ktorý patrí do skupiny benzodiazepínov. Jeho účinnou látkou je zlúčenina alprazolam.

Helex a jeho princíp


Alprazolam účinkuje na centrálny nervový systém a posilňujú vplyv neurotransmiterov GABA (kyselina gama-aminomaslová).

Neurotransmitery sú také zlúčeniny, ktoré prenášajú vzruchy medzi nervovými bunkami, GABA má v celkovom dôsledku tlmivý účinok na mozog.

Helex sú tablety s riadeným uvoľňovaním. Liečivo sa do tkanív uvoľňuje postupne a preto môžu pacienti užívať tento liek menej často.

Využitie

Tento liek sa využíva najmä na upokojenie pri úzkostných stavoch, u panickej poruchy, pri depresii a k upokojeniu chorých s fóbiami (napr. agorafóbia a iné).

Možno ho krátkodobo podávať aj proti nespavosti, najmä ak je porucha spánku podmienená psychikou.

Benzodiazepíny sa nemajú užívať pravidelne, najmä u žien stredného a vyššieho veku sa pomerne často stretávame s ich nadužívaním, čo potom vyvoláva častejší výskyt vedľajších účinkov.

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára. Bežná dávka preprátu Helex u dospelého človeka sa pri úzkosti pohybuje v sile tablety 0,25-1 miligram podávaných maximálne 3 x denne. Pri nespavosti sa liek podáva v dávke jednej tablety na noc.

Preparát existuje aj v podobe tabliet s postupným uvoľňovaním (Helex SR 0,5-2 Milgrama), ktoré sa užívajú 1x denne.

Dĺžku trvania liečby vám určí váš lekár (priemerná dĺžka liečby úzkostných porúch je 6 mesiacov a panických porúch je 8 mesiacov).

Neprerušujte liečbu bez vedomia vášho ošetrujúceho lekára, pretože sa u vás môžu objaviť abstinenčné príznaky. Znižovanie dávky musí byť postupné a tým dlhšie a postupnejšie, čím dlhšie trvala liečba. Denné dávky sa nesmú znižovať o viac ako 0,5 mg v intervale troch dní.

Nevýhody

Predávkovanie týmto liekom môže spôsobiť poruchu vedomia s narušením dychového centra a ohrozením života. Liek by v žiadnom prípade nemal byť kombinovaný s alkoholom.

Pri dlhodobejšom užívaní tabliet by nemal byť liek náhle vysadený, inak sa môže objaviť nepríjemná nespavosť.

Pravidelné užívanie benzodiazepínov spôsobuje závislosť, po ich vysadení sa objavia abstinenčné príznaky ako je bolesť hlavy, bolesť svalov, úzkosť, búšenie srdca a nepokoj. Benzodiazepíny sa nesmú podávať pacientom s ťažkou myasténiou.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button