Greca

GrecaGreca je liek, ktorý sa používa v onkológii na liečbu niektorých foriem rakoviny prsníka. Patrí do skupiny cytostatiká a jeho účinnou zložkou je exemestán.

Princíp lieku Greca

Exemestan patrí do skupiny liečiv známych ako inhibítory aromatázy. Tieto lieky reagujú s látkou nazývanou aromatáza, ktorá je potrebná na tvorbu ženských pohlavných hormónov, estrogénov, obzvlášť u pacientok po menopauze.

Zníženie hladiny estrogénu v tele je spôsob liečby hormonálne závislého karcinómu (rakoviny) prsníka.

Využitie

Greca sa podáva pri niektorých foriem rakoviny prsníka.

Bolo totiž zistené, že niektoré typy rakoviny prsníka (ktoré môžeme určiť vďaka histologickému vyšetrenie vzorky tumoru) pre svoj rast a množenie potrebujú ženské pohlavné hormóny a pri ich nedostatku je rast nádorového tkaniva utlmený.

Podávanie

Preparát Greca nesmie byť v žiadnom prípade podávaný inak, než ako stanoví lekár (zvyčajne onkológ) a nesmie byť užívaný bez jeho vedomia.

Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 25 miligramov a bežná dávka pre dospelú ženu je 1 tableta denne.

Tablety sa majú užívať ústami po jedle v rovnaký čas každý deň.

Lekár určí dĺžku liečby, ktorá sa nesmie meniť.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu v tele ženy, a preto má pomerne často nepríjemné vedľajšie účinky.

Medzi najčastejšie patria tráviace problémy (nevoľnosť, bolesť brucha) bolesti hlavydepresia, návaly horúčavy, ťažkosti so spánkom a závraty.

Okrem toho sa môžu vyskytnúť bolesti svalov a kĺbov (vrátane osteoartritídy, bolesti chrbta, artritídy a stuhnutosti kĺbov), únava, zníženie počtu bielych krviniek (leukopénia) a zvýšenie pečeňových testov.

Liek Greca nesmú užívať pacientky, ktoré ešte nie sú v menopauze (t.j. stále mávajú menštruáciu). Okrem toho nie je vhodný pre tehotné ženy a neodporúča sa dojčiacim matkám. Taktiež nie je vhodný pre pacientky, ktoré sú mladšie ako 18 rokov.

Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button